MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

O Lodołamaczach…

– Już sam fakt, że wybrano mnie na Przewodniczącego Kapituły Konkursu Lodołamacze 2014 świadczy o docenieniu tego, co jako Powiat Poznański robimy na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Zygmunt Jeżewski, członek zarządu Powiatu Poznańskiego. Oto cała rozmowa.

W tym roku był Pan Przewodniczącym Kapituły Konkursu Lodołamacze 2014, w którym nagradzane są firmy osiągające sukces, a jednocześnie zatrudniające osoby niepełnosprawne. Dużo jest takich firm? Kapituła Konkursu miała z kogo wybierać?

Muszę przyznać, że tak. W tym roku do konkursu zgłosiło się wiele firm i organizacji. Była też, co istotne, odpowiednia proporcja między pracodawcami z Wielkopolski i Lubuskiego, bo to właśnie tych dwóch regionów dotyczył konkurs. Co warte podkreślenia, z roku na rok widzimy, że pojawiają się nowe zgłoszenia i nowi pracodawcy. Przypuszczam, że w pewnej części jest to wynik popularności konkursu. Nagroda Lodołamacze stała się nośna medialnie i firmy o nią zabiegają. W tym roku, jako Kapituła Konkursu, staraliśmy się przede wszystkim docenić te firmy, które tworzą nowe miejsca pracy. Aktualny rynek pracy jest trudny dla wszystkich, a dla osób niepełnosprawnych w szczególności.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się przedstawiciele naszego regionu, firma Mol z Suchego Lasu wyróżniona w kategorii otwarty rynek czy też zakład piekarniczo-cukierniczy Glutenex z Tarnowa Podgórnego, który otrzymał Super Lodołamacza. Powiat Poznański także bardzo dużo robi dla osób niepełnosprawnych. Czym możemy się pochwalić?

Już sam fakt, że wybrano mnie na Przewodniczącego Kapituły Konkursu świadczy o docenieniu tego, co robimy. Dwa lata temu otrzymaliśmy zresztą Super Lodołamacza, a więc wyróżnienie szczególne. Czym możemy się pochwalić? Chociażby wszelkiego typu działaniami na rzecz niepełnosprawnych prowadzonymi przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. To jedno. Do tego od razu mogę dodać nasze wsparcie finansowe oraz doradztwo w zakresie prowadzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na ten moment mamy ich w powiecie sporo, a w gminach rodzą się inicjatywy, aby tworzyć kolejne. Inna nasza inicjatywa, to pełnomocnik Starosty do spraw osób niepełnosprawnych, który działa od dwóch lat i koncentruje się na wyławianiu konkretnych problemów i ich rozwiązywaniu. Jako powiat możemy się także pochwalić Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym w Owińskach z całym jego zapleczem. Do tego prowadzimy szkoły specjalne i wspieramy działania pracodawców na rzecz tworzenia miejsc pracy. W tym przypadku szczególną rolę pełni Powiatowy Urzędu Pracy, który jest jednostką administracyjną naszego powiatu. Dla miasta Poznania oraz całego powiatu, a więc dla bardzo dużej aglomeracji, prowadzimy także usługę w zakresie o orzekaniu niepełnosprawności.

Nie możemy też zapomnieć o różnego rodzaju imprezach integracyjnych, których w Powiecie Poznańskim nie brakuje.

Takie imprezy są bardzo cenne, ponieważ nie tylko pełnią rolę integracyjną, ale także pozwalają wszystkim organizacjom na wymianę doświadczeń. Podczas tego typu spotkań Warsztaty Terapii Zajęciowej mogą pokazać jak funkcjonują i jak są zorganizowane. Zaprezentowaniu swojej działalności służy także Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Zlot Talentów”. W tym roku odbyła się druga edycja tej imprezy. W tym przypadku uczestnicy konkursu rywalizują w kilku dziedzinach artystycznych. Ta rywalizacja jest coraz większa, bo z tego co zaobserwowałem, w tym roku zaktywizowały się te Warsztaty Terapii Zajęciowej, które w poprzedniej edycji były mniej widoczne. To cieszy, bo widać, że konkurs mobilizuje wszystkich do działania. Z roku na rok chcemy zresztą podnosić poprzeczkę. Dlatego wprowadziliśmy przepis, że do konkursu mogą być zgłaszane tylko prezentacje premierowe. Po raz pierwszy do jury zaprosiliśmy też osobę spoza środowiska. Wszystko po to, by nagrodzone prezentacje były wartościowe i można je było pokazywać szerszemu gronu odbiorców.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Galeria z Gali Lodołamacze 2014

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 października 2014