12 ton darów dla Ukrainy… (25.05.2022)

logo głos wielkopolski

12 ton darów dla Ukrainy. Ukraińscy samorządowcy odwiedzili Poznań. “Trudno wyrazić wdzięczność za okazane serce”

Do Poznania przyjechała 5-osobowa delegacja z regionu obuchowskiego w Ukrainie. W środę, 25 maja miało miejsce przekazanie blisko 12 ton darów, które delegacja będzie transportować do Kijowa. W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Poznaniu spotkali się przedstawiciele rejonu obuchowskiego i władz powiatu poznańskiego, aby podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów.

Celem wizyty było także udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom rejonu obuchowskiego oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętym okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej. W środę, 25 maja miało miejsce przekazanie blisko 12 ton darów, które delegacja będzie transportować do Kijowa.

– To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Mając doskonałe dotychczasowe doświadczenia, planujemy nawiązać współpracę z rejonem obuchowskim. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, który w tej sprawie podpisał list intencyjny.

Jak podkreślali ukraińscy samorządowcy, Polska okazała najwięcej serca ich rodakom w tym trudnym czasie. – Nasz kraj przeszedł reformę administracyjną. Partnerski samorząd powiatu poznańskiego stał się częścią rejonu obuchowskiego. Dlatego bardzo nam zależy na dalszych kontaktach – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej z Rejonu Obuchowskiego. – Trudno wyrazić wdzięczność za okazane serce. Wierzymy, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać o konkretne działania i wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach życia.

Rejon obuchowski jest zlokalizowany pod Kijowem, w miejscu rejonu kijowsko-światoszyńskiego, który przestał istnieć w wyniku reformy administracyjnej w 2021 roku. Obecnie 1/3 powierzchni rejonu obuchowskiego to część terenów dawniejszego partnerskiego rejonu.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Anna Skalska