3 mln złotych na ratowanie zabytków (20.05.2020)

logo Nasz Głos Poznański

Tylko w tym roku powiat poznański przeznaczył blisko 3 mln zł na ratowanie cennych zabytków. 800 tys. zł przekazał na ratowanie poznańskiego kompleksu klasztornego franciszkanów. Natomiast na prace konserwatorskie czy restauratorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków przeznaczy 2 mln zł. Tym razem na liście wśród 18 obiektów po raz pierwszy znalazły się budynki architektury przemysłowej.

– Klasycznym przykładem architektury przemysłowej, wymienianym w podręcznikach są obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu. To budynki o wartości ponadregionalnej, nie tylko znak rozpoznawczy Lubonia, ale też prawdziwa perła tego typu budownictwa – mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków. – W tym roku dofinansujemy pracę renowacyjne przy remontach dachów tego kompleksu.

Na pierwszy etap robót przeprowadzony – w Hali Poelziga – dawnego magazynu superfosfatu w Luboniu powiat przeznaczy 89,5 tys. zł.
Ale w powiecie poznańskim są zabytki, w których prace konserwacyjne właśnie dobiegają końca. Przykładem mogą być kościoły w Kleszczewie i Rogalinku. Jak przyznaje Wiesław Biegański, w pierwszej kolejności należało ratować zabytki drewniane.

– Obiekty drewniane są szczególnie narażone na szybą degradację. Wiele z nich dzięki dotacji powiatu udało się ocalić od zapomnienia. Przykładem może być kościół w Rogalinku czy Kleszczewie, w którym w tym roku zakończą się prace renowacyjne – dodaje Powiatowy Konserwator Zabytków.

Na liście tegorocznych dotacji znalazł się także zespół zamkowy w Kórniku. Zostaną poddane konserwacji średniowieczne mury wewnętrzne przyziemia zamku oraz przebudowane będą alejki parkowe w Arboretum. – Zamek w Kórniku z otoczeniem każdego roku staje się piękniejszy. Do tej pory przeznaczyliśmy na prace renowacyjne blisko 1,2 mln zł – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. ¬– Na terenie powiatu znajduje się wiele zabytków, którym przez minione lata, dzięki wsparciu powiatu poznańskiego, udało się przywrócić świetność. Dzięki przeznaczaniu co roku dotacji dziś, w niektórych obiektach prace są praktycznie skończone.

W tym roku 300 tys. zł otrzyma też kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie planowane są prace remontowe i restauracyjne przy dzwonnicy oraz ogrodzeniu. Dotychczasowa pomoc dla świątyni z budżetu powiatu to prawie 1,3 mln zł. Dofinansowanie przyznano także kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie. Tym razem przeprowadzony zostanie remont elewacji oraz dzwonnicy. Powiat poznański już trzeci rok z rzędu wspiera jego odnowę, dążąc tym samym do stworzenia z zabytku atrakcyjnego dla parafian i turystów sanktuarium. Łączne wsparcie dla obiektu sakralnego to już prawie 360 tys. zł.
Dzięki programowi ratowania zabytków zmieni się otoczenie kościoła św. Mikołaja w Owińskach. Zaplanowano prace renowacyjne przy ceglano-kamiennym murze oraz bramie ogrodzenia cmentarza. Powiat dotychczas wsparł prace przy świątyni kwotą ponad 600 tys. zł.

Po raz pierwszy na liście znalazł się użytkowany przez Zgromadzenie Słowa Bożego park dworski w Chludowie, który może liczyć na dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł. Rozpocznie się tu remont sztucznej groty oraz prace związane z zabezpieczeniem drzewostanu w parku.

Dotacje otrzymają też willa z ogrodem przy ul. Cienistej w Puszczykowie (30,5 tys. zł), czy kościół św. Jadwigi w Łodzi, w gminie Stęszew (50 tys. zł).
17,5 tys. zł przeznaczone zostanie na kontynuację remontu byłego dworca kolejowego w Puszczykowie. Tym razem zmodernizowana zostanie instalacja elektryczna w drewnianej części obiektu. Przez minione lata na prace przy budynku powiat wydał już prawie 144 tys. zł.

W ramach programu odnowy zabytków wyremontowany zostanie dach malowniczego dworku w Złotniczkach oraz fragment ściany frontowej i ganku Dworu Jackowskich we Wronczynie. Kwota 30 tys. zł zostanie przeznaczona m.in. na obróbki blacharskie, malowanie, naprawę posadzek czy deskowanie dachu. Dwór również korzysta z wieloletniego wsparcia finansowego powiatu. Na odzyskanie świetności otrzymał już ponad 173 tys. zł.

Nasz Głos Poznański

Opublikowano: 21 maja 2020