50 krwiodawców z powiatu na gali (18.10.2019)

nowiny lokalne

Bardzo hojnie potrafią rozdawać innym nadzieję w kroplach oddawanej krwi. Dlatego warto docenić ich działalność. Ponad 50 krwiodawców z powiatu poznańskiego pojawiło się na corocznej gali w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Tradycyjnie już spotkanie zostało poprzedzone zbiórką krwi. Tym razem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu trafiło 11 litrów, a przez minione lata udało się już zebrać ponad 50 litrów tego cennego leku. Jednak zapotrzebowanie na krew stale rośnie.

– Najczęściej brakuje krwi “0-“, która jest najbardziej przydatna, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdej osobie, która potrzebuje tego drogocennego płynu – wyjaśnia Aneta Olszewska z RCKiK w Poznaniu. Wśród 25 osób, które postanowiły wziąć udział w tegorocznej akcji organizowanej przez Starostwo Powiatowe, jedna zakwalifikowana została jako dawca szpiku. Co roku najbardziej aktywni krwiodawcy spotykają się na uroczystej gali, podczas której otrzymują od starosty poznańskiego specjalne statuetki i podziękowania za dotychczasową działalność. I, jak przyznają, dostrzeżenie ich postawy jest bardzo miłe.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, jak cennym lekiem jest krew, Dlatego tym większa radość i powód do dumy, że w powiecie poznańskim jest tylu chętnych, którzy bezinteresownie chcą nieść pomoc innym – mówił Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, który wręczał wyróżnienia honorowym dawcom. – To właśnie nasi honorowi dawcy krwi z powiatu zainspirowali nas do organizowania również zbiorek krwi. Dzięki temu udało się już zebrać ponad 50 litrów.

Nowiny Lokalne

Opublikowano: 21 października 2019