MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Autobusowa linia rowerowa

Autobus linii 471 z przyczepką rowerową

Już po raz piąty powiat poznański wraz z zaprzyjaźnionymi gminami uruchamia linie autobusowe adresowane przede wszystkim do turystów rowerowych i pieszych, chcących oderwać się od samochodu i skorzystać z uroków środowiska naturalnego. Jak co roku powiat przygotował kolejne nowości w tym zakresie.

Od 1 maja br. obok istniejącej linii 471, łączącej po obrzeżach Puszczy Zielonka, Swarzędz z Murowaną Gośliną i Pobiedziskami, uruchomiono także nowe połączenie – linię nr 671 na trasie Wielkopolski Park Narodowy – Mosina – Rogalin – Świątniki. Obydwie linie wyruszają spod dworców kolejowych: linia 471 z Centrum Przesiadkowego w Swarzędzu, natomiast linia nr 671 z przystanku przy dworcu w Mosinie.

Linia nr 471 podobnie jak w poprzednich latach obsługiwana będzie przez Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które jako jedyne w Metropolii posiada dwie przyczepy do przewozu rowerów (z których każda może zabrać około 15 jednośladów), a także autobusy niskopodłogowe przystosowane do ich holowania. W bieżącym roku linię 471 przedłużono aż do Przebędowa, dzięki czemu lepszy dostęp do niej będą mieli mieszkańcy północnej części gminy Murowana Goślina z łopuchowa, Uchorowa i Długiej Gośliny.

Linia nr 671 umożliwi dojazd z Mosiny do lasów położonych wokół jeziora Góreckiego oraz do zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie. W odróżnieniu od linii nr 471, autobusy linii nr 671 wyposażono w specjalny wieszak rowerowy umożliwiający przewóz czterech rowerów. Linię obsługuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Mosinie. Linie funkcjonować będą we wszystkie soboty, niedziele i święta w okresie od 1 maja do 13 października.

Wycieczkę rowerową można zaplanować również w wakacje. Duża liczba połączeń ma zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu na turystycznych szlakach przebiegających przez malownicze tereny regionu, m.in. Puszczę Zielonkę, Wielkopolski Park Narodowy i przełom Warty w okolicach Rogalina. Łącznie to ponad 500 km ścieżek czekających na mieszkańców powiatu poznańskiego.

Trasa obydwu linii przebiegają w pobliżu następujących szlaków rowerowych:
• EuroVelo R1 – R6 i R9
• Szlak Kościołów Drewnianych
• Małą i Dużą Pętlę Rowerową
• Cysterski Szlak Rowerowy
• Pierścień dookoła Poznania.

Dojedziemy nimi również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach i jezior: Stęszewskiego, Wronczyńskiego i Jerzyńskiego. Na linii 471, podobnie jak w ubiegłym roku za bilet zapłacimy:

– jednoprzejazdowy: normalny 3,00 zł / ulgowy 1,50 zł
– całodniowy: normalny 5,00 zł / ulgowy 2,50 zł
– grupowy (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) jednoprzejazdowy: 6,00 zł
– grupowy całodniowy: 10,00 zł

W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Aby promować te osoby, które na co dzień korzystają z przejazdów środkami transportu publicznego, w autobusach honorowane będą także ważne bilety okresowe PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC oraz ważne bilety okresowe Komunikacji Gminy Swarzędz. W linii 671 obowiązuje tylko taryfa PUK Mosina, ale przewóz rowerów jest bezpłatny w ramach zakupionego biletu. W ciągu czterech lat autobusy linii turystycznej przejechały ponad 87tys. kilometrów, przewożąc łącznie ponad blisko 10 tys. pasażerów i 1.600 rowerów.

Wszystkich mieszkańców, wraz z rodzinami i przyjaciółmi, a także turystów zapraszamy na rowerową przygodę na ścieżkach powiatu poznańskiego. Uruchomione linie umożliwiają bowiem miłośnikom dwóch kółek bezpieczne omijanie dróg publicznych o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych oraz pozwalają poznać bogactwo przyrody powiatu. Obydwie linie autobusowe to świetna oferta dla małych turystów, aby wraz z rodzicami poznawać tereny bardziej odległe od swojego domu.

Prosimy o zapoznanie się z rozkładem jazdy obydwu linii.

471 – rozkład jazdy
671 – rozkład jazdy

Autor: Zbigniew Rusak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 maja 2019