Budżet powiatu na przyszły rok (14.12.2022)

portal samorządowy

Budowa tunelu w Kobylnicy, finansowanie działalności domu dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci, a także ochrona zabytków – to niektóre z zadań, jakie znalazły się w budżecie powiatu poznańskiego na 2023 rok. Przyszłoroczny budżet powiatu poznańskiego został przyjęty przez radnych podczas środowej sesji. W przyszłym roku dochody powiatu poznańskiego mają wynieść ponad 450 mln zł, a wydatki zaplanowano na 527 mln zł. Deficyt w kwocie 77 mln zł zostanie pokryty m.in. kredytem w wysokości 64 mln zł. Jak co roku do budżetu centralnego powiat musi oddać tzw. podatek janosikowy – tym razem wyniesie on 51,5 mln zł.

Starosta poznański Jan Grabkowski podkreślił, że “przyszły rok niesie ze sobą tak wiele niewiadomych, dlatego od dłuższego czasu prowadziliśmy bardzo bezpieczną politykę finansową. I teraz, w sytuacji, w jakiej znalazły się obecnie samorządy, aby zbilansować nasze wydatki i dochody zmuszeni byliśmy zaciągnąć kredyt”. Przyszłoroczny budżet zakłada ponad 130 mln zł na wydatki w zakresie oświaty. Jak tłumaczył starosta, “ponad 108 mln zł kosztuje prowadzenie szkół publicznych, a blisko 22 mln realizacja pozostałych zadań z zakresu oświaty i wychowania”. “Warto podkreślić, że z subwencji oświatowej otrzymamy ponad 80 mln zł, a więc około 50 mln zł dokładamy do funkcjonowania naszych placówek” – dodał.

Wśród pozostałych wydatków w tej dziedzinie znalazły się m.in. remonty i inwestycje na terenie szkół, zajęcia dodatkowe dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli czy dotacje dla placówek niepublicznych. Ponad 118 mln zł w przyszłorocznym budżecie powiat poznański planuje przeznaczyć na drogi. Większość zadań to inwestycje wieloletnie, rozpoczęte w tym roku. Największą jest budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Inwestycja – finansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz oraz PKP PLK – pochłonie około 50 mln zł. W planie finansowym Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu na 2023 rok na ten cel przeznaczono 17,6 mln zł.

Ponad 16 mln zł w przyszłym roku powiat wyda natomiast na budowę drogi Borowiec – Koninko – Krzesiny. Całość ma kosztować około 77 mln zł. W 2023 roku zakończą się prace projektowe i rozpocznie się budowa. Inwestycja jest finansowana przez Ministerstwo Infrastruktury. W planach na przyszły rok jest również rozpoczęcie budowy obwodnicy Swarzędza – całość ma kosztować około 25 mln zł, w 2023 roku powiat wyda 6 mln zł – czy dokończenie budowy trzech ścieżek rowerowych: w Długiej Goślinie, na odcinku Strykowo-Sapowice oraz na drodze Poznań-Tulce- Gowarzewo. Łącznie ich budowa pochłonie około 30 mln zł, tylko w przyszłym roku powiat wyda na ten cel około 22 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie planowane są także prace projektowe dla niemal 30 kolejnych inwestycji. Wśród nich największą będzie budowa mostu na Warcie na nowej drodze Luboń – Czapury. Przyszłoroczny budżet zakłada także ponad 75 mln zł na wydatki z zakresu polityki społecznej. Jak podano, zawiera się w tym m.in. koszt funkcjonowania domów dziecka i rodzin zastępczych czy Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. W 2023 roku powiat nadal finansować będzie dom dla matek i ojców samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży.

Starosta przypomniał, że “to pierwszy tego typu program w Wielkopolsce, który pomaga wesprzeć samotnych rodziców i daje szansę na samodzielnie życie”. “Jest duże zapotrzebowanie, aby kontynuować ten niezwykle ważny projekt. Skorzystało z niego wiele osób będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej” – dodał.  Na wydatki w zakresie kultury i ochrony zabytków zaplanowano w przyszłym roku 5,5 mln zł, z kolai na bezpieczeństwo i ochronę środowiska – po 3 mln zł. Ponad 3 mln zł powiat poznański przeznaczy też na funkcjonowanie transportu zbiorowego: PKS-u oraz PKM.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 15 grudnia 2022