Budżet powiatu przyjęty (18.12.2019)

logo Gazety Wyborczej

Budowa tuneli w Plewiskach i Kobylnicy ruszy w przyszłym roku. Oprócz tego powiat poznański rozpocznie remont zabytkowego pałacu w Skrzynkach, co nie podoba się opozycji z PiS. – Inwestujemy w transport, kulturę, oświatę i zdrowie, a także w remont zabytków. To nie jest merytoryczna krytyka – odpowiada Jan Grabkowski, starosta poznański.

Radni powiatu poznańskiego przyjęli dziś budżet na 2020 r. o wartości ok. 400 mln zł. Koalicja PO, PSL, Bezpartyjnych i Niezależnych dla Powiatu ma tu zdecydowaną większość i głosowanie było formalnością. Ale opozycyjny PiS ostro atakował rządzących.

Spór o pałac w Skrzynkach
Radni partii Jarosława Kaczyńskiego krytykują koalicję m.in. za brak znaczących, nowych inwestycji. Emocje budzi również remont zabytkowego pałacu w Skrzynkach, który powiat przejął od skarbu państwa i zamierza go odnawiać. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ok. 10 mln zł.

– To jest zły budżet. Na ok. 80 zadań uwzględnionych w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ponad 70 to jest kontynuacja tych samych zadań, co w 2019 r. Powiat nie proponuje żadnej nowej inwestycji – mówi radny Filip Żelazny, szef klubu PiS w razie powiatu i dodaje: – Samorządy często ostatnio narzekają na mniejsze wpływy do budżetów. Tymczasem władze powiatu decydują się na remont i otwarcie Centrum Konferencyjnego i Hotelowego, który ma prowadzić specjalna spółka powołana przez powiat. Nie widzimy dla tego uzasadnienia, dlatego nie popieramy tego budżetu – podsumowuje Żelazny.

Starosta Jan Grabkowski (PO) na zarzuty o remont pałacu w Skrzynkach, gdzie ma powstać centrum, odpowiada zdecydowanie z nutą ironii: – Idąc rozumowaniem radnego Żelaznego, to ja też nie zgadzam się na budowę Centralnego Portu Lotniczego pod Warszawą za dziesiątki miliardów złotych. Ale nie mam na to wpływu. A my na swoją mniejszą skalę remontujemy zabytki kultury, do których należy m.in. pałac w Skrzynkach. Ten budynek zarządzany do tej pory przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dostaliśmy od skarbu państwa i chcemy przywrócić mu blask. A przy okazji stworzyć w nim coś funkcjonalnego, stąd pomysł na centrum konferencyjne – tłumaczy Grabkowski.

Jego zdaniem taki obiekt jest w aglomeracji poznańskiej potrzebny i dodaje znów ironicznie: – Radnego Żelaznego trzeba skierować do ministra kultury Piotra Glińskiego, by dowiedział się, jak się kupuje dobra kultury od Czartoryskich. My takich dużych pieniędzy nie mamy i ratujemy zabytki na tyle, na ile możemy – podsumowuje starosta.

Dwa ważne tunele – Plewiska i Kobylnica
Budżet powiatu poznańskiego to ok. 400 mln zł. Starosta wskazuje opozycji z PiS, który narzeka na brak inwestycji, że jedną czwartą tej kwoty powiat wydaje właśnie na nie. – W przyszłym roku rozpoczniemy wreszcie tak długo wyczekiwaną budowę tunelu pod torami kolejowymi w Plewiskach. Kolejne podobne przedsięwzięcie to tunel kolejowy w Kobylnicy na drodze do Swarzędza. W czwartek jadę do Warszawy na kolejne rozmowy z PKP PLK. To są trudne negocjacje, ale musimy je doprowadzić do końca, żeby rozpocząć tak ważne inwestycje – odpowiada Grabkowski.

Powiat w przyszłym roku będzie też m.in. modernizował Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach, gdzie powstaną tzw. mieszkania chronione dla najbardziej potrzebujących. Kontynuowane także będą szczepienia ochronne m.in. przeciwko HPV oraz budowy węzłów przesiadkowych i remonty dróg powiatowych. 3 mln zł pójdzie na ochronę zabytków. – Jeśli radny Żelazny uważa, że to wszystko to jest mało, to powinien się przenieść do rządu. Tam zadań będzie na pewno więcej – podsumowuje starosta.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 18 grudnia 2019