Czy uda się uniknąć chaosu? (03.03.2023)

Miasto zapowiada, że powstaną dodatkowe klasy, aby dla blisko dwukrotnie większej liczby uczniów kończących w tym roku naukę w podstawówkach, bez problemu znalazło się miejsce. Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika. Łącznie 21 gmin i powiat poznański wyłożą na ten cel 10 mln złotych. Dzięki temu na absolwentów w tym roku ma czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. w powiecie poznańskim.

W tym tygodniu Rada Metropolii Poznań przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o ponad 50 proc. więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o ponad 50 proc. większą ofertę dla nich – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Zarząd metropolii zobowiązał się do końca 2023 roku opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030 roku.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku jeszcze 29 sierpnia setki uczniów z Poznania i okolic nie wiedziało, czy i w której ponadpodstawowej szkole rozpocznie naukę od 1 września. Wpływ na to miał m.in. fakt, że w rekrutacji uczestniczyło tzw. półtora rocznika. Ma to związek z decyzją sprzed lat, kiedy do pierwszej klasy szkoły podstawowej poszły zarówno 7-, jak i 6-latki. Ponadto w 2022 roku w najlepszych szkołach stosowane były bardzo wygórowane progi punktowe. Nie zabrakło także głosów, że winę za taką sytuację ponosi poznański magistrat, który nie był wystarczająco dobrze przygotowany na nagromadzenie roczników.

TVP3 Poznań

Opublikowano: 5 marca 2023