Erasmus+ w Ośrodku w Mosinie

Prowadzony przez powiat poznański Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Mosinie od lat podejmuje działania na rzecz aktywności i współpracy międzynarodowej. Jednym z takich działań jest pozyskiwanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Od ubiegłego roku szkolnego kadra Ośrodka z powodzeniem bierze udział w programie Erasmus+. Akcja ta wspiera szkoły i inne organizacje działające w obszarze edukacji szkolnej, które chcą zorganizować mobilności edukacyjne dla uczniów i pracowników szkół.

Nauczyciele z uczniami z klas branżowych, mieli możliwość podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz językowych, uczestnicząc w mobilności typu job shadowing. Jest to rodzaj projektów, które polegają na wyjeździe do zagranicznej organizacji w celu towarzyszenia pracownikom w ich codziennej pracy, dzielenia się dobrymi praktykami, poznawania metod pracy, wspólnego rozwoju. W ramach programu uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń podczas pobytu w Istitutu Superiore Luigi Sturzo Scuola statale, Istituto Comprensivo Statale “G. Verga” di Gela Via Salonicco, Istituto Comprensivo Don Bosco w miejscowości Gela na Sycylii.

Mieli okazję obserwować pracę od środka, poznać kulturę organizacyjną, co dawało możliwość dostrzeżenia różnych rozwiązań oraz sposobów radzenia sobie z zagadnieniami metodycznymi i problemami wychowawczymi. Ważną część pobytu stanowiły spotkania w zespołach specjalistycznych np. specjalistów z zakresu pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, nauczycieli wspomagających pracę uczniów autystycznych, nauczyciel przedmiotowo.

Program pobytu obfitował również w wydarzenia przybliżające tradycję, kulturę i historię. W ocenie uczestników, zdobyte doświadczenia będą inspiracją do dalszej pracy. Wymiernym efektem końcowym tegorocznych wizyt jest rozwój zawodowy nauczycieli uczestniczących w projekcie oraz wzrost jakości pracy Ośrodka w Mosinie

Autor: Dorota Staszak, Dominika Czajkowska-Ziobrowskaa, Wiesława Lipiec

Opublikowano: 18 czerwca 2024