Inwestycja pod Poznaniem staje się faktem (22.09.2022)

epoznan logo

Na tę inwestycję mieszkańcy Kobylnicy, ale nie tylko czekali od dawna. Mowa o 70-metrowym tunelu, który zapewni bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi na linii Poznań Wschód – Skandawa. W ramach zadania przebudowane zostaną również dojazdy (w sumie około 500 metrów dróg). Powstaną 7-metrowa jezdnia, 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżka rowerowa. Koszt inwestycji to około 50 mln zł. – Inwestycja będzie współfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP – informowała na początku roku Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Dzięki tunelowi będzie można zapomnieć o utrudnionym dojeździe do przejazdu kolejowego – mówił zaraz po podpisaniu umowy, Jan Grabkowski, starosta poznański. – Usprawniony zostanie przejazd w kierunku Poznania, Swarzędza, Pobiedzisk i Gniezna. Krótko mówiąc, na inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy tej części aglomeracji. Dla mnie to największy kontrakt drogowy jaki realizuje powiat w swojej historii – dodał.

Jak właśnie zauważono, w miejscu inwestycji już zaczęło się coś dziać, czego dowodem są nadesłane do nas w czwartek zdjęcia. To, że prace ruszą zapowiadał kilka dni temu za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Jak podkreślił, to największa inwestycja gminy. – 29 sierpnia został wydany ZRID, czyli zgoda na tę inwestycję. W ciągu najbliższych kilku dni wykonawca będzie miał przekazany plac budowy, myślę, że na przełomie września i października przystąpi do prac już tych związanych z budową tunelu. Za rok o tym czasie myślę, że będziemy mogli mówić o tym, że ta potężna i wyczekiwane inwestycja będzie zrealizowana – mówił.

Faktem jest też, że na początku tygodnia również starosta poznański zatwierdził decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla budowy tunelu w Kobylnicy. – Dzięki temu jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli przekazać plac budowy – informuje Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu. W pierwszym etapie z utrudnieniami kierowcy muszą się liczyć na ulicy Dworcowej w Kobylnicy. Kolejne zmiany organizacji ruchu, już poważniejsze, mają być wprowadzone w październiku, ale poprzedzą je stosowne informacje.

epoznan.pl

Opublikowano: 23 września 2022