Kościół Franciszkanów przestał zjeżdżać (04.05.2020)

logo Gazety Wyborczej

Sprzed kościoła zniknęły kamienne schody, które “odkleiły” się od murów. Teraz wchodzi się do świątyni po prowizorycznych, metalowych stopniach. Nawa główna i wschodnia boczna są zasłonięte folią i obstawione rusztowaniami. Trwa ratowanie świątyni.

Barokowy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, a zarazem Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania u podnóża Góry Przemysła na Starym Mieście został wybudowany na przełomie XVII i XVIII w.

Na całość prac ratowniczych i naprawczych potrzeba w sumie 20 mln zł. Na razie wydał 7,5 mln zł, a do dyspozycji ma jeszcze około 9 mln zł. – Z Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014-2020, dzięki zaangażowaniu marszałka Marka Woźniaka, dostaliśmy prawie 14 mln dofinansowania. Bez tych pieniędzy nie byłoby mowy o przeprowadzeniu remontu – przyznaje.

Remont wsparło też miasto Poznań, które w tym i w ubiegłym roku przekazało w sumie 2,3 mln zł. Pomaga też powiat poznański (dołożył 1,2 mln zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na rozpatrzenie czekają jeszcze wnioski w Funduszu Kościelnym, w urzędzie marszałkowskim i u wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 5 maja 2020