Łączą siły i szukają tańszego gazu (10.06.2022)

logo radio poznań

Powiat Poznański wspólnie z samorządami gminnymi ogłosił przetarg na dostawy tego paliwa. Jednostki występują razem, licząc na niższe ceny. W poniedziałek stosowną umowę, dotyczącą porozumienia w tej sprawie podpiszą samorządowcy. Chodzi o to, żeby kupić tańszy gaz dla urzędów i szkół – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

– Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, więc może ta cena jednostkowa się zmniejszy. W grupie zakupowej mamy 14 samorządów, w tym 13 zrzeszonych w Metropolii Poznań i 7 instytucji, głównie samorządowych. Przy takiej grupie moim zdaniem uda się coś wynegocjować. Powiem tak – w samorządzie każdy grosz się liczy – mówi starosta.

Zdaniem starosty Jana Grabkowskiego, jeśli uda się kupić tańszy gaz dla gmin, zyskają też sami mieszkańcy. Jeśli gmina mniej wyda na ten surowiec energetyczny, to więcej pieniędzy przekaże na inne cele gminne – przez co w zamierzeniu samorządowców zyskają sami mieszkańcy.

W lipcu porozumienie gmin i powiatów ogłosi przetarg na dostawy gazu, w sierpniu wyniki. Starosta ma nadzieję, że uda się wyłonić oferenta z niższą ofertą. – Chcę żeby gaz był dobrej jakości i niedrogi – mówi starosta, dopytywany o to, skąd gaz mógłby pochodzić.

Radio Poznań

Opublikowano: 17 czerwca 2022