Niezwykła szkoła w Murowanej Goślinie (05.06.2018)

W Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę miejscowej szkoły kształcącej przyszłych kucharzy i hotelarzy. Dzięki inwestycji o wartości 15 mln zł w obiekcie powstanie m.in. pracownia gastronomiczna z salą bankietową i sale dydaktyczne.
Środki na rozbudowę zapewnił powiat poznański, 4 miliony złotych udało się zdobyć w ramach dofinansowania unijnego.

W budynku szkoły w Murowanej Goślinie, należącej do Zespołu Szkół w Bolechowie, powstanie pokój treningowy, gdzie przyszli hotelarze będą się uczyć m.in. tego, jak profesjonalnie pościelić łóżko. Przyszli kucharze będą rozwijać swoje umiejętności w nowej pracowni gastronomicznej i sali bankietowej. W tej chwili szkoła mieści się w ok. stuletnim, poniemieckim budynku, w którym rosnącej liczbie uczniów trudno było zapewnić komfortowe warunki do nauki. Jak podkreślił w poniedziałek starosta poznański Jan Grabkowski, po zakończeniu prac szkoła zyska dodatkowe pomieszczenia, a przez to całkowicie nowe oblicze.

“Dziś to my podpowiadamy innym, jak kształcić zawodowców. Inwestujemy w szkoły zawodowe, stawiamy na nowoczesny i elastyczny system kształcenia, by absolwenci naszych szkół od razu po zakończeniu nauki byli wyspecjalizowanymi i wykształconymi pracownikami. By potrafili korzystać z wartości kulturalnych, znali literaturę, potrafili dyskutować” – powiedział Grabkowski.

“Szkoła w Murowanej Goślinie jako jedyna w Wielkopolsce i szósta w kraju ma certyfikat Kuźni Talentów Kulinarnych. Uczniowie są doskonale przygotowani do wykonywania zawodu kucharza, odbywają praktyki w najlepszych polskich restauracjach. To gwarantuje znalezienie dobrej pracy” – dodała dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie Beata Strama.

Poza nową pracownią gastronomiczną, salą bankietową i pracownią hotelarską z recepcją i pokojem treningowym powstaną też sala sportowa, biblioteka z czytelnią, sale językowe i komputerowe. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki między innymi zamontowaniu windy i dźwigu osobowo-hydraulicznego.

Property Design

Opublikowano: 6 czerwca 2018