MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nowa ścieżka rowerowa

Ponad 4,5 km długości ma ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska. Właśnie zakończyła się jej budowa, która kosztowała łącznie ponad 4 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy powiatu poznańskiego i gminy Suchy Las oraz wsparciu marszałka województwa wielkopolskiego i MPK. Ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska powstała przy drodze powiatowej. Jej budową zajęła się gmina, jednak to powiat wykupił grunty niezbędne do realizacji inwestycji.

– Warto podkreślić, że ta 4,5-kilometrowa droga dla rowerzystów mogła powstać dzięki olbrzymiemu wparciu Unii Europejskiej, która dołożyła do budowy 3 mln zł – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.  W sumie ścieżka kosztowała ponad 4 mln zł. Powiat poznański wykupił grunty za ponad 0,5 mln zł, podobną kwotę do ścieżki dołożyła gmina Suchy Las. I to właśnie gmina zrealizowała inwestycję w dwóch etapach.

I etap, to odcinek od Radojewa do Łysego Młyna (około 1,7 km), który powstał w latach 2016-17. Kosztował 1,7 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 1 mln zł. Budowa ścieżki była jednym z elementów olbrzymiego projektu, którego liderem było poznańskie MPK. Gmina zbudowała ścieżkę. Zakończony właśnie II etap, to odcinek od Łysego Młyna do Biedruska (2,7 km). Kosztował 2,3 mln zł, a dotacja unijna wyniosła 1,9 mln zł. Budowa rozpoczęła się w zeszłym roku.

– Przepiękne tereny, położone w pobliżu naszej drogi powiatowej sprawiają, że nie brakuje tu amatorów jazdy na rowerze. Ruchliwy odcinek nie był bezpiecznym miejscem na wycieczki. Dziś mamy nowoczesną i komfortową drogę dla rowerzystów – podkreślił Jan Grabkowski. – Zawsze powtarzam, że tego typu inwestycje podnoszą walory turystyczne naszego powiatu, który coraz częściej i chętniej odwiedzany jest przez turystów z całego kraju. Kilka lat temu Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu przebudował kompleksowo drogę w z Biedruska do Bolechowa. Teraz rowerzyści mają do dyspozycji ponad 8-kilometrową ścieżkę – dodał.

Autor: Katarzyna Fertsch

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 lipca 2018