Oto najlepsze gminy i powiaty w Polsce (13.06.2022)

portal samorządowy

Powiaty augustowski, raciborski i pilski, a także Nowy Sącz, Bolesławiec i gmina Chełmiec to zwycięzcy poszczególnych kategorii tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich (ZPP).

W rankingu ZPP jest sześć kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W tym konkursie przyznawane są też tytuły Super Powiatu, Super Miasta i Super Gminy. W tegorocznej edycji uzyskały je powiat augustowski, kielecki, pilski i raciborski, miasta Nowy Sącz i Stronie Śląskie oraz gminy Chełmiec i Wielka Wieś.

W rankingu Związku Powiatów Polskich, jego eksperci oceniają samorządy, uwzględniając wiele kryteriów, ujętych w dziesięciu grupach tematycznych. To:

– działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
– rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
– rozwój społeczeństwa informacyjnego;
– rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
– umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
– promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
– wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
– współpraca krajowa i międzynarodowa;
– działania promocyjne.

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców
1. Powiat pilski – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2021
2. Powiat kielecki