Pieniądze na ratowanie zabytków (17.02.2023)

tvp3 poznań logo

Tego typu inicjatywy zaczęto realizować jeszcze w ubiegłym wieku. Do tej pory na ten cel przeznaczono prawie 16 milionów złotych. Od 1999 roku Powiat Poznański wydał niemal 16 mln zł na renowacje zabytków. Ze wsparcia skorzystało prawie 90 podmiotów. Tylko w 2022 roku rozdzielono kwotę 2,5 mln zł. Z przyznanych środków skorzystało wówczas 29 obiektów, takich jak kościoły, wille, domy mieszkalne, parki, pałace, a nawet dawny szpital psychiatryczny dla kobiet i dworzec kolejowy.

– Od lat nie szczędzimy środków na odnawianie zabytków. Widzimy namacalne efekty naszych prac. Odrestaurowane nieruchomości to wizytówka powiatu. Chcemy uczyć młode pokolenie jak ważna jest dbałość o dziedzictwo kulturowe – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski. Starostwo Powiatowe w Poznaniu przypomniało, że w ub. roku największe dofinansowanie otrzymał zamek w Kórniku – było to 250 tys. zł przeznaczone na czwarty etap odnowy średniowiecznych murów. Dotychczasowe wsparcie przekroczyło już 2 mln zł.

– Dzięki dotacji wynoszącej 220 tys. zł została też przeprowadzona renowacja późnobarokowego głównego ołtarza w kościele pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. Od 2016 r. pomoc finansowa dla tego obiektu to niemal 1 mln zł. Kolejne 200 tys. zł trafiło do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach na osuszanie zawilgoconych murów. Tutaj wsparcie powiatu dla świątyni opiewa już na ponad 600 tys. zł. Z kolei 210 tys. zł otrzymał kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. Odnowiono tam i uzupełniono tynki oraz okładziny, a także zakupiono materiały niezbędne do wykonania remontu kaplicy Serca Jezusowego w kolegiacie. Łączna pomoc wyniosła blisko 1,7 mln zł – podało starostwo.

Z dofinansowania prac remontowych skorzystały także budynki świeckie. Wykonano m.in. renowację stolarki drzwiowej, schodów wewnętrznych wraz z drewnianymi ścianami w willi „Eugenia” w Puszczykowie, wymianę poszycia dachowego w domu mieszkalnym Kolonii Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych nr 4, a także przebudowano dach pawilonu pensjonarskiego dla kobiet w Owińskach. 110 tys. zł trafiło do zabytkowego pałacu w Dąbrówce, znajdującego się na terenie XVIII-wiecznego parku. Nabór wniosków na renowację zabytków trwa do 7 marca. Dokumenty można składać drogą pocztową lub osobiście w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

TVP3 Poznań

Opublikowano: 20 lutego 2023