Pierwsza tak duża grupa zakupowa (13.06.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

Dwa powiaty, dwanaście miast i gmin oraz siedem instytucji – to lista sygnatariuszy porozumienia, którego celem jest wspólny zakup gazu. Chodzi o gwarancję najkorzystniejszej ceny i pewnych dostaw.

Powiaty poznański i obornicki, a także dwanaście gmin współtworzących samorządowe stowarzyszenie Metropolia Poznań podpisały w poniedziałek, 13 czerwca, porozumienie o wspólnym przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę gazu ziemnego. Do porozumienia przystąpiły też ośrodki sportu, kultury, biblioteki i zakład gospodarki komunalnej. W sumie 21 podmiotów utworzyło grupę zakupową.

– Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, liczymy więc, że cena jednostkowa będzie niższa – mówi Jan Grabkowski, wiceprezes Metropolii Poznań i starosta poznański. – Moim zdaniem przy tak dużej grupie jesteśmy na silnej pozycji negocjacyjnej. W samorządzie każdy grosz się liczy. Tańszy gaz dla powiatu czy gminy to też zysk dla mieszkańców, bo jeśli mniej wydamy np. na utrzymanie szkół, to więcej będziemy mieli na inne cele.

Do porozumienia przystąpiły gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Skoki, Suchy Las i Szamotuły – wszystkie należą do Metropolii Poznań. Członkiem stowarzyszenia jest też powiat poznański. Z obszaru Metropolii są również: Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie, które także chcą zadbać o pewność dostaw i niskie ceny.

Przygotowanie i przeprowadzenie przetargu będą zadaniem Metropolii Poznań oraz firmy Enmedia. Z wyłonionym dostawcą każdy samorząd i instytucja podpiszą umowy. Będą one obejmowały rok 2023 bądź lata 2023-24. Przyjęty harmonogram zakłada rozpisanie przetargu w połowie lipca, a miesiąc później zostaną otwarte oferty. Do końca września z wybraną w przetargu firmą mają zostać podpisane umowy.

Jak informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu, nie są to pierwsze wspólne zakupy gazu przez gminy i jednostki gminne, jednak tym razem grupa zakupowa jest największa. Po raz pierwszy takie porozumienie wypracowano w 2017 roku. Wówczas w funkcjonowanie grupy, której celem był wspólny zakup gazu, zaangażowało się dwanaście podmiotów. Oszczędności dla wszystkich uczestników wyniosły wtedy 180 tys. zł. Liczebność grupy w następnym roku wzrosła do czternastu. To pozwoliło zaoszczędzić ponad 200 tys. zł. Miasto Poznań nie zdecydowało się przystąpić do porozumienia, bo kupuje gaz w ramach swojej grupy zakupowej z gminnymi instytucjami.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 17 czerwca 2022