Pierwszy krok wioślarski w powiecie (04.12.2022)

logo głos wielkopolski

Lekkoatleci mają słynne czwartki, piłkarze turniej z podwórka na stadion, a wioślarze mają pierwszy krok wioślarski w powiecie poznańskim.
Jego kolejna edycja odbyła się już w czterech gminach: Swarzędzu, Suchym Lesie, Czerwonaku i Komornikach. We wtorek z kolei najlepsi spotkają się na wielkim finale w hotelu Sheraton w Poznaniu. W Suchym Lesie rywalizowało 93 uczniów z Suchego Lasu i Biedruska, w Komornikach – 62 uczniów miejscowych szkół, w Czerwonaku – 68 uczniów z Czerwonaka, Bolechowa, Owińsk i Koziegłów, a w Swarzędzu – 113 uczniów ze Swarzędza, Zalasewa, Kobylnicy i Paczkowa.

W eliminacjach dzieci miały do pokonania dystans 250 m, a w finale będą wiosłować na odcinku 500 m. Oprócz nagród indywidualnych będzie też nagroda dla najlepszej szkoły w postaci ergometru wioślarskiego. – Wspólnie z powiatem poznańskim i firmą Enea chcemy pokazać młodzieży, na czym polega wioślarstwo. Tę piękną dyscyplinę można uprawiać nie tylko na wodzie, ale również na ergometrze – tłumaczył Aleksander Daniel, prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

O tym jak wyglądały eliminacje w szkołach opowiedział nam nauczyciel w-f w SP2 w Komornikach. – Ściganie się na ergometrze spodobało się dzieciom od początku i to tak bardzo, że część z nich przychodziła do sali kilka razy, po to, żeby dorównać wynikowo rówieśnikom, a nawet ich przegonić – tłumaczył Dominik Suliga. Tych, którzy mieli wątpliwości, czy ergometr można porównać do zawodów wioślarskich na wodzie uspokajał trener Maciej Hoffmann. – Wiosłowanie na ergometrze jest takie samo jak na wodzie, z tą różnicą, że nie myśli się o utrzymaniu równowagi, bo ergometrem nie buja tak jak łódką – zauważył szkoleniowiec RBW Posnanii.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 5 grudnia 2022