PKM dojedzie do Wronek (02.12.2022)

logo głos wielkopolski

W piątek przy Dworcu Letnim w Poznaniu podpisano porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Do stacji Wronki od 1 stycznia 2023 roku połączeń będzie więcej. Piątkowe wydarzenie to ostatni etap w rozwoju PKM, zainaugurowanej w czerwcu 2018 roku.
Poznańska Kolei Metropolitalna to system regularnych, kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez marszałka województwa wielkopolskiego, miasto Poznań, powiat poznański oraz położone wzdłuż dziewięciu linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. W godzinach szczytu przewozowego pociągi kursują ze średnią częstotliwością co 30 minut.

W piątek przy Dworcu Letnim w Poznaniu podpisano porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od stycznia więcej połączeń będzie do stacji Wronki. W wydarzeniu udział wzięli: Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Jan Grabkowski – starosta poznański, Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego położonych wzdłuż linii kolejowej nr 351, na odcinku Poznań Główny – Wronki.

Przypomnijmy, od czerwca 2018 roku, do systemu połączeń PKM zostały włączone regionalne przewozy pasażerskie na ośmiu liniach Poznańskiego Węzła Kolejowego, w relacjach z Poznania Głównego do: Nowego Tomyśla, Wągrowca, Środy Wlkp., Gniezna, Rogoźna, Wrześni, Kościana i Grodziska Wielkopolskiego. Stan zaawansowania prac remontowych na linii nr 351, prowadzonych przez PKP PLK S.A., jako zarządcę infrastruktury kolejowej, stwarza warunki do uruchomienia ostatniej, dziewiątej linii PKM w relacji Poznań Główny – Wronki.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 2 grudnia 2022