PKM zwiększyła liczbę połączeń (02.12.2022)

logo

To już ostatnia linia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki niej połączeń na linii Poznań – Wronki będzie 20, a nie jak do tej pory, 16 na dobę. Jeśli pasażerowie chętnie będą korzystali z większej liczby pociągów, w przyszłości może pojawić się ich nawet więcej.

Od 1 stycznia planowana jest większa liczba połączeń z Poznania do Wronek. To już dziewiąta, ostatnia linia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Wcześniej jej utworzenie nie było możliwe przez modernizację trasy z Poznania do Szczecina, którą prowadzi PKP PLK. Teraz na terenie Wielkopolski ta linia jest już wyremontowana, więc planowana inwestycja PKM może stać się faktem.

– Konsekwentnie docieramy do celu. Zaczynaliśmy od 4 linii, a teraz otwieramy ostatnią, dziewiątą. Ostatnią, dlatego że do tej pory trwała na tej linii modernizacja, która uniemożliwiała uruchomienie większej liczby pociągów. Teraz to, co sobie założyliśmy, może się ziścić – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Aktualnie na linii do Wronek porusza się 16 pociągów na dobę.

Od nowego roku będzie ich 20. Gminy Rokietnica, Obrzycko, Wronki i Szamotuły, a także miasto Poznań i powiat Poznański będą współfinansowały 6 połączeń na dobę. Kolejny rok będzie sprawdzianem, czy pociągi będą cieszyły się taką popularnością, jaką zakładano. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłości liczba połączeń może zwiększyć się nawet do 24 połączeń dziennie.

– 48 gmin, które potrafią się ze sobą porozumieć, to jest na poziomie Polski ewenement. To jest przykład, który dajemy innym, że to, co możemy zrobić wspólnie dla mieszkańców, wymaga kompromisów. – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Teraz wzywaniem będzie zapewnienie odpowiedniej liczby pociągów, które będą w stanie pomieścić wszystkich pasażerów w komfortowych warunkach. Wciąż problemem może okazać się przepustowość dworca w Poznaniu. Jak podkreślił Jacek Jaśkowiak, jednym z głównych celów w najbliższym czasie będzie dogadanie się z PKP PLK w sprawie jego modernizacji.

– Dworzec, który mamy teraz był projektowany dla miasta, które miało 130 tysięcy mieszkańców. Dzisiaj Poznań to 540 tysięcy, a nawet 100 tysięcy osób więcej mieszka w Poznaniu na stałe. Wliczając powiat, jest to już milionowa aglomeracja. Wyzwaniem jest dojście do porozumienia z PKP PLK, by tak go zmodernizować, aby wytrzymał taką liczbę mieszkańców – podkreślił Jacek Jaśkowiak.

wpoznaniu.pl

Opublikowano: 3 grudnia 2022