MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Pomoc dla Ukrainy

dary dla ukraińców

Przekazywanie darów, zorganizowanie kursów językowych, stworzenie punktów informacyjnych we wszystkich gminach powiatu, przygotowywanie posiłków czy też nawiązanie bliskiej współpracy z Rejonem Obuchowskim – to tylko niektóre przykłady wsparcia, które udziela powiat poznański oraz jego mieszkańcy uchodźcom z Ukrainy.

Już 24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, starosta poznański Jan Grabkowski wraz z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, powołali zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy. Utworzyli go przedstawiciele wszystkich trzech wymienionych jednostek, a ich zadaniem było diagnozowanie potrzeb tysięcy uchodźców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które były odpowiedzią na aktualną sytuację, zarówno w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy też transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Zaraz za tym poszły kolejne działania. W porozumieniu ze starostą poznańskim, wójtowie oraz burmistrzowie z wszystkich siedemnastu gmin powiatu poznańskiego uruchomili skoordynowaną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie o własne życie szukali, i nadal szukają, schronienia w naszym regionie. Każdy samorząd m.in. udostępnił swym mieszkańcom specjalną skrzynkę mailową. – Tylko wspólne i skoordynowane działania mają szansę przynieść realne wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy pełni uzasadnionych obaw o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych uciekają ze swojej ojczyzny – mówili jednym głosem samorządowcy.

Od 2 marca, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu funkcjonuje też punkt informacyjny, w którym doradca PUP udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem osobom przybywającym z Ukrainy. Tam też mogą się oni dowiedzieć o dostępnych w danym momencie ofertach pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Mniej więcej w tym samym czasie dla obywateli zza naszej wschodniej granicy zorganizowano również kursy nauki języka polskiego, które w całości były finansowane ze środków powiatu poznańskiego. Inicjatyw mających na celu pomoc gościom z Ukrainy było znacznie więcej…

– 3 tony najbardziej potrzebnych rzeczy przyjechały z zaprzyjaźnionego z nami regionu Hanower i trafiły do naszych gmin. Rozdaliśmy środki higieniczne, kołdry, koce, łóżka polowe czy kosmetyki – wspomina Jan Grabkowski. – Do urzędów gmin, punktu informacyjnego na poznańskim PKP, do Starostwa czy Powiatowego Urzędu Pracy trafiły ulotki w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim z dokładną informacją, gdzie uchodźcy mogą szukać wsparcia. Ponadto uczniowie technikum gastronomicznego oraz szkoły branżowej swarzędzkiej „Jedynki” prowadzonej przez powiat przygotowywali posiłki dla uchodźców z Ukrainy – dodaje.

jan grabkowskiPowiat poznański nawiązał współpracę z Rejonem Obuchowskim

W drugiej połowie maja powiat poznański nawiązał również ścisłą współpracę z Rejonem Obuchowskim. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Poznaniu odwiedziła 5-osobowa delegacja z Ukrainy. – To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówił Jan Grabkowski, który w sprawie współpracy podpisał list intencyjny.

Goście z Ukrainy otrzymali również pomoc humanitarną, z którą wrócili do swoich domów. Była to przede wszystkim długoterminowa żywność i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130 tysięcy złotych. Powiat poznański na bieżąco wspiera też uchodźców mieszkających na terenie powiatu. Ostatnio z takiej pomocy skorzystały rodziny przebywające w internacie przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczykowie, które otrzymały dary przekazane przez proszących o anonimowość przyjaciół ze Szwajcarii. W ramach pomocy Wspólnocie Feodosijiwskej, która wchodzi w skład Rejonu Obuchowskiego przekazano już samochód terenowy Dacia Duster wykorzystywany wcześniej przez pracowników powiatu.

W Mosinie zainaugurowano też projekt pod nazwą Mobilne Centrum Mój Dom. To seria siedmiu wydarzeń przeznaczonych dla obywateli Ukrainy zamieszkujących obecnie powiat poznański i jego okolice. Głównym celem projektu jest integracja społeczności i pomoc w aklimatyzacji w nowym środowisku. Ma to być jednak pomoc szczególna, pozwalająca stworzyć dla nich nowy dom, w którym będą mogli poczuć się jak u siebie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie wszyscy Ukraińcy mogą wrócić do Ojczyzny. Z myślą o nich w gminach powiatu poznańskiego trzykrotnie przygotowano też bezpłatne kursy języka polskiego.

Ukraińskich akcentów nie brakowało również podczas tradycyjnego pikniku rodzinnego pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, który odbył się 10 września na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie. To właśnie tam przekazano gościom zza wschodniej granicy wóz strażacki i podpisano oficjalną umowę o współpracy między powiatem poznańskim a Rejonem Obuchowskim w Ukrainie. – Mieszkają tam wspaniali ludzie, którzy dzisiaj potrzebują naszej pomocy. Ludzie, z którymi chcemy współpracować – podkreślał starosta poznański Jan Grabkowski.

– Wsparcie i pomoc jest dla nas niezwykle ważna. Brakuje nam sprzętu, który zapewni naszym mieszkańcom, szczególnie w tym trudnym czasie, bezpieczeństwo – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskiej. Z kolei Jarosłav Svarychevsky, zastępca szefa Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego dodał: – Umowa z powiatem poznańskim to znaczący krok w naszej współpracy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazaną pomoc i serce. Gorąco wierzmy, że po zakończeniu wojny, my również w ramach współpracy, będziemy mogli wspomóc naszych przyjaciół z powiatu poznańskiego – stwierdził.

W ramach pomocy dla Rejonu Obuchowskiego powiat poznański w listopadzie przekazał też dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen wraz z wyposażeniem medycznym. – W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, przekazując gościom zza naszej wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

W lutym 2023 roku powierzono również Fundacji Badań Migracyjnych w Poznaniu zadanie mające na celu pomoc obywatelom Ukrainy i polegające na wsparciu integracji migrantów w gminach powiatu poznańskiego. Zadanie to obejmuje działania skierowane bezpośrednio do migrantów – szkolenia i konsultacje dotyczące aktywizacji zawodowej oraz funkcjonowania w przestrzeni formalno-prawnej i życiu codziennym oraz przeprowadzenie kursów języka polskiego, a także tworzenie lokalnych sieci współpracy i wymiany doświadczeń.

W tym samym miesiącu do rejonu Obuchowskiego pojechało około 20 ton darów za ponad 300 tys. zł. Tym razem przekazano 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, żywność długoterminową, taką jak mąka, cukier, makaron, konserwy, a także kosmetyki, chemię gospodarczą, środki czystości i dezynfekcji. Dodatkowo przygotowano stroje sportowe (60 sztuk) oraz koce, kołdry i poduszki. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się też wideokonferencja, której uczestnikami byli przedstawiciele powiatu poznańskiego, członkowie delegacji ukraińskiej, prezydent partnerskiego regionu Hanower w Niemczech Steffen Krach, a także Naczelnik Administracji Wojskowej Regionu Obuchowskiego Oleksandr Homon. Podczas narady rozmawiano o nawiązaniu trójstronnej współpracy oraz bieżących problemach Ukraińców. 

W połowie kwietnia 2023 roku kolejne 14 ton pomocy pojechało z powiatu poznańskiego na Ukrainę. Tym razem mąka, cukier, ryż, olej czy środki higieniczne trafiły do społeczności lokalnej Rejonu Obolońskiego, Państwowej Administracji Miasta Kijów. – Tylko w samym Kijowie jest ponad 400 tysięcy wewnętrznych uchodźców, którzy uciekli z terenów objętych działaniami wojennymi. To rodziny bez dachu nad głową, pracy, środków do życia. Pomoc, którą otrzymujemy z powiatu poznańskiego, trafi przede wszystkim do tych osób, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby – mówiła Myroslava Smirnova, deputowana Rady Miejskiej Kijowa, która z wraz z Oleksandrem Horinem, zastępcą szefa Obolońskiej Rejonowej Administracji Państwowej i Rusłanem Hnatiukiem, szefem Fundacji Charytatywnej „Esfir”, przyjechali po dary.

Wartość udzielonego wsparcia wyniosła 150 tys. złotych. – Dopóki stać nas na udzielanie takiej pomocy, będziemy to systematycznie robić. Sytuacja w Ukrainie nadal jest bardzo ciężka, tysiące ludzi pozbawionych jest dotychczasowego sposobu życia. Dlatego staramy się ich wspierać w tych ciężkich chwilach. By czuli, że nie są sami – podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Z budżetu powiatu na pomoc przekazaliśmy do tej pory blisko 2 miliony złotych. I już dziś rozmawiamy o kolejnych formach wsparcia, które będą skierowane do dzieci i młodzieży – dodał.

Kolejne dary dla rejonu obuchowskiego pojechały 20 lipca. – Samorządowcy z partnerskiego rejonu poprosili tym razem o wsparcie przy odbudowie i doposażeniu szkoły, która w marcu została ostrzelana przez rosyjskie drony – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nie można obojętnie przejść obok takiego apelu, dlatego postanowiliśmy przygotować kolejny transport pomocy humanitarnej – dodał. W sumie zza wschodnia granicę pojechało 2,5 tony artykułów użytkowych, m.in. talerzy, sztućców, kubków itp., sprzętów AGD – lodówek, pralek, telewizorów, czy odzieży.

Partnerstwo, możliwe formy współpracy, aktualna sytuacji na Ukrainie, a także bieżące wyzwania i potrzeby. To główne tematy rozmów trójstronnego spotkania w Hanowerze zainicjowanego przez powiat poznański, które odbyło się w połowie listopada 2023 roku. Jego uczestnicy wysłuchali prezentacji o regionie Hanower, rejonie obuchowskim oraz europejskiej współpracy samorządowej. Z kolei Jan Grabkowski, starosta poznański opowiadał, o działaniach naszego samorządu zarówno na rzecz obywateli Ukrainy, jak i uchodźców.

 

Szczegółowe informacje o pomocy dla Ukrainy TUTAJ

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 lipca 2022