MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< sie 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Pomoc dla Ukrainy

dary dla ukraińców

Przekazywanie darów, zorganizowanie kursów językowych, stworzenie punktów informacyjnych we wszystkich gminach powiatu, przygotowywanie posiłków czy też nawiązanie bliskiej współpracy z Rejonem Obuchowskim – to tylko niektóre przykłady wsparcia, które udziela powiat poznański oraz jego mieszkańcy uchodźcom z Ukrainy.

Już 24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, starosta poznański Jan Grabkowski wraz z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, powołali zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy. Utworzyli go przedstawiciele wszystkich trzech wymienionych jednostek, a ich zadaniem było diagnozowanie potrzeb tysięcy uchodźców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które były odpowiedzią na aktualną sytuację, zarówno w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy też transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Zaraz za tym poszły kolejne działania. W porozumieniu ze starostą poznańskim, wójtowie oraz burmistrzowie z wszystkich siedemnastu gmin powiatu poznańskiego uruchomili skoordynowaną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie o własne życie szukali, i nadal szukają, schronienia w naszym regionie. Każdy samorząd m.in. udostępnił swym mieszkańcom specjalną skrzynkę mailową. – Tylko wspólne i skoordynowane działania mają szansę przynieść realne wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy pełni uzasadnionych obaw o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych uciekają ze swojej ojczyzny – mówili jednym głosem samorządowcy.

Od 2 marca, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu funkcjonuje też punkt informacyjny, w którym doradca PUP udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem osobom przybywającym z Ukrainy. Tam też mogą się oni dowiedzieć o dostępnych w danym momencie ofertach pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Mniej więcej w tym samym czasie dla obywateli zza naszej wschodniej granicy zorganizowano również kursy nauki języka polskiego, które w całości były finansowane ze środków powiatu poznańskiego. Inicjatyw mających na celu pomoc gościom z Ukrainy było znacznie więcej…

– 3 tony najbardziej potrzebnych rzeczy przyjechały z zaprzyjaźnionego z nami regionu Hanower i trafiły do naszych gmin. Rozdaliśmy środki higieniczne, kołdry, koce, łóżka polowe czy kosmetyki – wspomina Jan Grabkowski. – Do urzędów gmin, punktu informacyjnego na poznańskim PKP, do Starostwa czy Powiatowego Urzędu Pracy trafiły ulotki w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim z dokładną informacją, gdzie uchodźcy mogą szukać wsparcia. Ponadto uczniowie technikum gastronomicznego oraz szkoły branżowej swarzędzkiej „Jedynki” prowadzonej przez powiat przygotowywali posiłki dla uchodźców z Ukrainy – dodaje.

jan grabkowskiPowiat poznański nawiązał współpracę z Rejonem Obuchowskim

W drugiej połowie maja powiat poznański nawiązał również ścisłą współpracę z Rejonem Obuchowskim. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Poznaniu odwiedziła 5-osobowa delegacja z Ukrainy. – To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówił Jan Grabkowski, który w sprawie współpracy podpisał list intencyjny.

Goście z Ukrainy otrzymali również pomoc humanitarną, z którą wrócili do swoich domów. Była to przede wszystkim długoterminowa żywność i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130 tysięcy złotych. Powiat poznański na bieżąco wspiera też uchodźców mieszkających na terenie powiatu. Ostatnio z takiej pomocy skorzystały rodziny przebywające w internacie przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczykowie, które otrzymały dary przekazane przez proszących o anonimowość przyjaciół ze Szwajcarii. W ramach pomocy Wspólnocie Feodosijiwskej, która wchodzi w skład Rejonu Obuchowskiego przekazano już samochód terenowy Dacia Duster wykorzystywany wcześniej przez pracowników powiatu a wkrótce na Ukrainę dostarczony zostanie także wóz strażacki marki Tatra, który służył druhom z OSP Kostrzyn.

TUTAJ szczegółowe informacje o pomocy dla Ukrainy

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 lipca 2022