MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< sty 2023 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Pomoc dla Ukrainy

Dotykiem oglądali Polskę

Po wybuchu wojny w Ukrainie do naszego kraju trafiło kilka milionów osób zza wschodniej granicy. Wśród nich znalazły się też i takie, które zmagają się z niepełnosprawnością wzrokową. I to zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W powiecie poznańskim trafiły one do Ośrodka Specjalno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. I to właśnie z myślą o nich Stowarzyszenie „Pomóż Dziecku Niewidomemu” stworzyło projekt pod nazwą „Poznaję język i dotykiem oglądam Polskę”, które zostało sfinansowane z budżetu powiatu poznańskiego.

– Jego celem było m.in. podniesienie kompetencji gości z Ukrainy w zakresie nauki języka polskiego, orientacji przestrzennej w nieznanym środowisku czy też doskonalenie technik posługiwania się pismem punktowym Braille’a. Nie zabrakło także szkolenia z obsługi komputera. W ramach zadania przeprowadziliśmy również warsztaty integracyjne, połączone z poznawaniem przyrody oraz walorów turystycznych naszego kraju. W sumie całość projektu została podzielona na trzy fazy – mówi Łukasz Mroziński, wiceprezes Stowarzyszenia.

Goście z Ukrainy poza zajęciami realizowanymi w jego ramach sporo także podróżowali. – Byliśmy na Śnieżce oraz poznaliśmy atrakcje turystyczne Karpacza i okolic. Jak się później okazało część dzieci po raz pierwszy w życiu była w górach. Odwiedziliśmy także Wieliczkę, Zamek na Wawelu, Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie i Kościół Mariacki. Udało nam się również zorganizować spotkanie z prof. Karolem Badyną, rzeźbiarzem i twórcą wielu makiet dla niewidomych w naszym kraju, w tym również tych znajdujących się w Owińskach – mówi.

– Ciekawym wydarzeniem towarzyszącym warsztatom była również rozmowa z niewidomą autorką książki pt. „Zapisz zmiany”, Katarzyną Niewiadomą – dodaje Łukasz Mroziński, który podkreśla również, że wszyscy uczestnicy zajęć w Owińskach wiążą z naszym krajem swoją przyszłość. – Chcą się tutaj kształcić, osiedlić i za jakiś czas podjąć pracę. Jesteśmy pewni, że otrzymają w tym zakresie dalszą pomoc, zarówno od nas jak i od powiatu poznańskiego, który wsparł projekt – kończy wiceprezes Stowarzyszenia „Pomóż Dziecku Niewidomemu”. Fotorelacja TUTAJ.

 

Karetki dla Ukrainy

Dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen Transporter wraz z wyposażeniem medycznym pojechały do zaprzyjaźnionego z powiatem poznańskim ukraińskiego Rejonu Obuchowskiego. – W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, przekazując gościom zza naszej wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

Auta są używane, ale znajdują się w bardzo dobrym stanie, przeszły odpowiedni przegląd techniczny i dodatkowo zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt medyczny. Są w nich m.in. defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscorol OB., nosze Medirol, krzesełko kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D. Nie jest to jedyna pomoc, jaką powiat poznański udzielił w ostatnim czasie mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego. – Wcześniej przekazaliśmy 12 ton żywności i środków chemicznych, a także samochód terenowy oraz wóz strażacki. Na naszą pomoc mogą również liczyć osoby z Ukrainy, które na co dzień mieszkają w gminach powiatu poznańskiego, a jest ich bardzo dużo – powiedział Jan Grabkowski.

– Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę pomoc i za okazane ciepło. O takim wsparciu mogliśmy tylko pomarzyć. W ostatnich miesiącach do naszego rejonu przesiedlono ok. 80 tysięcy osób z innych części Ukrainy. W większości są to ludzie starsi, którzy wymagają pomocy medycznej – powiedziała Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego. Goście z Ukrainy mówili także o trudnej sytuacji, jaka cały czas panuje w ich kraju. – Jesteśmy regularnie atakowani przez rosyjskiego agresora. Jedna z rakiet trafiła w elektrociepłownię, co spowodowało, że mieszkańcy połowy naszego regionu pozostają bez ciepła, prądu oraz wody i wymaga pomocy. Jeszcze raz mogę więc tylko podziękować za przekazane karetki i sprzęt – dodała. Fotorelacja TUTAJ.

 

Kursy języka polskiego on-line przeznaczone dla pełnoletnich uchodźców z Ukrainy mieszkających w powiecie poznańskim

Zapraszamy na kursy języka polskiego organizowane przez powiat poznański. Kursy są wyłącznie on-line, przeznaczone dla pełnoletnich uchodźców z Ukrainy mieszkających w powiecie poznańskim. Chętne osoby proszę o wypełnienie ankiety i wybranie JEDNEGO kursu.

https://forms.gle/qsbAeJJ86uuSFMM76

Kursy są na dwóch poziomach, podstawowym AO dla osób, które nigdy nie uczyły się języka polskiego i kursy kontynuujące A1+ dla osób, które uczyły się polskiego kilka miesięcy. Przed kursem zadzwonimy do chętnych. Będzie trzeba pojawić się raz w naszym biurze (Półwiejska 17, Poznań) po darmowy podręcznik i gadżety podarowane przez powiat poznański. Szczegółów dowiedzą się Państwo w czasie rozmowy telefonicznej. Zachęcamy do zgłoszeń. Komunikat w języku ukraińskim TUTAJ.

 

Bezpłatne kursy języka polskiego

Bezpłatne kursy języka polskiego dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy
Безкоштовні курси польської мови для осіб, які приїхали до Польщі з України
Бесплатные курсы польского языка для лиц, приехавших в Польшу из Украины

Zapraszamy na drugą edycję kursów języka polskiego dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy organizowaną przez Powiat Poznański. Kursy prowadzone będą w poszczególnych gminach powiatu. Rozpoczęcie kursu planowane jest w pierwszej połowie października 2022 r. W celu zgłoszenia się na kurs należy kliknąć w link oznaczony nazwą gminy. Linki do poszczególnych kursów pojawiać się będą na bieżąco.

 

Wóz strażacki już w Ukrainie

Wóz strażacki marki TATRA dotarł do Rejonu Obuchowskiego. Z nieskrywaną radością informację tę przekazali partnerzy z Ukrainy. Kluczyki do profesjonalnie wyposażonego auta z rąk Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, odebrał Jaroslav Svarychevsky, zastępca głowy Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego podczas rodzinnego pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. Festyn corocznie odbywa się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 w Bolechowie. Tego samego dnia została także podpisana partnerska umowa o współpracy pomiędzy powiatem poznańskim a Rejonem Obuchowskim. 

Samochód wykorzystywany będzie do gaszenia pożarów powstających w wyniku prowadzonych ostrzałów, spadania na teren rejonu odłamków zestrzeliwanych rakiet oraz miejscowych zagrożeń. Przekazanie wozu możliwe było dzięki współpracy powiatu poznańskiego z gminą Kostrzyn, która również nawiązała relacje partnerskie ze Wspólnotą Feodosijiwską. Przedstawiciel tego samorządu – Mykoła Pyanchuk, podczas minionej wizyty w naszym powiecie podpisał z Szymonem Matyskiem, burmistrzem Kostrzyna list intencyjny o współpracy.

 

Ukraińskie akcenty na pikniku w Bolechowie

Na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie odbył się tradycyjny piknik rodzinny pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. Tak jak w poprzednich latach na tych, którzy odwiedzili imprezę czekało mnóstwo atrakcji. Festyn był też doskonałą okazją do przekazania wozu strażackiego i podpisania umowy o współpracy między powiatem poznańskim a Rejonem Obuchowskim w Ukrainie. – Mieszkają tam wspaniali ludzie, którzy dzisiaj potrzebują naszej pomocy. Ludzie, z którymi chcemy współpracować – podkreślał starosta poznański Jan Grabkowski.

– Wsparcie i pomoc naszych przyjaciół z powiatu poznańskiego jest dla nas niezwykle ważna. Brakuje nam sprzętu, który zapewni naszym mieszkańcom, szczególnie w tym trudnym czasie, bezpieczeństwo – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskiej. Z kolei Jarosłav Svarychevsky, zastępca szefa Państwowej Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego dodał: – Umowa z powiatem poznańskim to znaczący krok w naszej współpracy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazaną pomoc i serce. Gorąco wierzmy, że po zakończeniu wojny, my również w ramach współpracy, będziemy mogli wspomóc naszych przyjaciół z powiatu poznańskiego – stwierdził.

 

Projekt Mój Dom już działa

W Mosinie zainaugurowano projekt pod nazwą Mobilne Centrum Mój Dom. To seria siedmiu wydarzeń przeznaczonych dla obywateli Ukrainy zamieszkujących obecnie powiat poznański i jego okolice. Głównym celem projektu jest integracja społeczności i pomoc w aklimatyzacji w nowym środowisku. Ma to być jednak pomoc szczególna, pozwalająca stworzyć dla nich nowy dom, w którym będą mogli poczuć się jak u siebie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie wszyscy Ukraińcy mogą wrócić do Ojczyzny.

Organizatorem projektu finansowanego przez powiat poznański jest Barak Kultury. – Mobilne Centrum Mój Dom pozwoli zapomnieć o złych emocjach związanych z wojną i stworzy bezpieczną przestrzeń do wspólnych spotkań, rozmów, działań twórczych oraz zabawy i odpoczynku. Budowanie wspólnoty poprzez uczestnictwo w wydarzeniach projektu pomóc może w przywróceniu równowagi psychicznej. Niwelowanie dyskomfortu i strachu ułatwione będzie również dzięki komunikacji w języku ukraińskim – informują organizatorzy.

Wydarzenia z tego cyklu zaplanowano w siedmiu gminach powiatu poznańskiego. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Mosińskim Ośrodku Kultury, gdzie obecni byli m.in. prezes Fundacji Barak Kultury Przemysław Prasnowski oraz Tomasz Skupio, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Program spotkania obejmował aktywności dla dzieci, arteterapię poprzez różnego rodzaju warsztaty, możliwość rozmowy z psychologiem, zajęcia terapeutyczne, a także wystawę zdjęć Angeliny Storozhenko.

Jej pełne ciepła i światła fotografie powstawały przez pięć lat podczas pobytu w rodzinnym Niecieszynie, Kijowie i jego okolicach. Autorka, która była obecna w Mosińskim Ośrodku Kultury przyjechała do Polski w 2018 roku i obecnie przygotowuje się do studiów w Szkole Filmowej im. L. Schillera w Łodzi. Informacje o samym projekcie, jak i o terminach i miejscach, gdzie zawita Mobilna Świetlica można przeczytać TUTAJ.

 

Usługa Diia.pl

Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 r. został dodany do katalogu dokumentów pobytowych.

Як додати документ Дія пл – https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/ua

OJ JOC_2022_304_R_0005 PL TXT PL NOTYFIKACJA – dokumenty pobytowe DIIA

 

Samochód dla Ukrainy

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni za kolejne wsparcie ze strony powiatu poznańskiego w tak trudnym dla nas czasie. Podczas pierwszej wizyty rozmawialiśmy z panem starostą o naszych potrzebach i o tym, że brakuje nam środków transportu. W Ukrainie bardzo szybko zmieniają się warunki życia. Dzięki tej pomocy będziemy mogli realizować zadania w trudno dostępnych terenach wiejskich na terenie kraju – powiedział Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej.

W poniedziałkowe południe, na parkingu Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przedstawiciele władz Feodosijiwskej Rady Wiejskiej, Rejonu Obuchowskiego, Obwodu Kijowskiego, odebrali od Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego, kluczyki do samochodu terenowego marki Dacia Duster, który został przekazany w ramach pomocy mieszkańcom Ukrainy.

– Cieszę się, że po raz kolejny możemy pomóc naszym partnerom. Myślę, że to auto wzmocni komunikację oraz inne działania związane z logistyką na terenie Rejonu Obuchowskiego, z którego władzami podpisaliśmy list intencyjny – stwierdził Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Słuchamy uważnie potrzeb naszych partnerów i w miarę możliwości staramy się sprostać ich oczekiwaniom. Przekazujemy w imieniu mieszkańców powiatu poznańskiego samochód terenowy, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Był regularnie serwisowany – dodał.

Jak dotąd powiat poznański podarował prawie 12 ton darów za blisko 130 tys. zł. Do Ukrainy trafiła żywność długoterminowa oraz środki chemiczne, m.in. mąka, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemia gospodarcza.

– Obecnie tworzymy Centrum Bezpieczeństwa naszej Wspólnoty. Jest ono o tyle ważne, gdyż terytorium na którym mieszkamy, jest nieopodal Kijowa, będącego ciągle na celowniku wroga. I dlatego właśnie dla tej jednostki potrzebujemy wozu strażackiego oraz samochodu terenowego – dodał przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej, która wchodzi w skład Rejonu Obuchowskiego.

Niebawem do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy ma trafić także wyremontowany i doposażony samochód pożarniczy marki Tatra, który do niedawna służył druhom z OSP Kostrzyn.

Władze powiatu poznańskiego wyrażają chęć współpracy z Rejonem Obuchowskim także po zakończeniu działań wojennych.

Zdjęcia do obejrzenia TUTAJ

 

Dary dla osób z Ukrainy

Powiat poznański przekazał kolejne dary dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Tym razem trafiły one dla rodzin mieszkających w internacie przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczykowie. W sumie przebywają tam 22 osoby, głównie to kobiety z dziećmi w różnym wieku. – Część z nas mieszka tutaj już od marca. Warunki mamy znakomite. Wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia mamy zapewnione – mówiły jednym głosem panie z Ukrainy.

Teraz trafiły do nich dary przekazane przez przyjaciół ze Szwajcarii, którzy poprosili o anonimowość. Zostały one spakowane i przygotowane do transportu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu i przewiezione do Puszczykowa. Co było w paczkach? Przede wszystkim różnego rodzaju odzież, i to zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Nie zabrakło także zabawek, gier edukacyjnych czy też słodyczy, które najbardziej ucieszyły najmłodszych.

 

„Poznaję język i dotykiem oglądam Polskę” (…)

„Poznaję język i dotykiem oglądam Polskę” – program rozwoju kompetencji językowych i społecznych dla uczniów i ich rodzin z Ukrainy to nazwa przedsięwzięcia – zadania publicznego – polegającego na zorganizowaniu nauki języka polskiego, nauki pisma punktowego Braille’a, warsztatów z orientacji przestrzennej w nieznanym środowisku połączone z poznawaniem przyrody i walorów turystycznych, szkolenia z zakresu przygotowania pomocy dydaktycznych w technologii „termoformowania” oraz szkolenia z obsługi komputera dla uczniów i ich rodzin z Ukrainy. Uchwałą Nr 3275/2022 Zarządu Powiatu w Poznaniu z dnia 05.07.2022 r. zatwierdzono ofertę złożoną przez Stowarzyszenie “Pomóż Dziecku Niewidomemu” i powierzono jej realizację.

 

Tatra dla Ukrainy

Wóz strażacki marki Tatra (można obejrzeć TUTAJ), który jeszcze do niedawna służył druhom z OSP Kostrzyn, zostanie wyremontowany i przekazany strażakom z Rejonu Obuchowskiego w Ukrainie.

Na ten cel powiat poznański przekazał gminie Kostrzyn 150 tysięcy złotych. – Za te pieniądze wykupiliśmy samochód, który teraz zostanie przez gminę wyremontowany i odpowiednio wyposażony. Dodatkowo oba samorządy z własnych środków dokupią specjalistyczny sprzęt oraz odzież – mówi Paweł Kurosz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Wyremontowana 33-letnia Tatra ma zostać przekazana za naszą wschodnią granicę w sierpniu. Poza tym autem na Ukrainę trafi również terenowa Dacia Duster, którą do tej pory wykorzystywali pracownicy powiatu. Przedstawiciele Rejonu Obuchowskiego i władz powiatu poznańskiego spotkali się 23 maja w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, aby podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów.

 

Centrum “Mój Dom”

Centrum „Mój Dom” to nazwa przedsięwzięcia – zadania publicznego – polegającego na zorganizowaniu w gminach powiatu poznańskiego pomocy psychologicznej obywatelom Ukrainy.  Uchwałą Nr 3197/2022 Zarządu Powiatu w Poznaniu z dnia 1 czerwca 2022 r. zatwierdzono ofertę złożoną przez Fundację „Barak Kultury” i powierzono jej realizację.   

 

Dary dotarły

Jak poinformowali przedstawiciele z Ukrainy, którzy gościli w powiecie poznańskim, blisko 12 ton darów dotarło bezpiecznie na miejsce. Pomoc humanitarna trafi do mieszkańców Rejonu Obuchowskiego oraz osób wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętych okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej. Powiat poznański przekazał zakupioną żywność długoterminową i środki w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130.000 złotych. Aleksander Homon, Głowa Rejonu Obuchowskiego, złożył podziękowania w nagraniu, które można obejrzeć TUTAJ.

 

Wsparcie i współpraca

Blisko 12 ton pomocy i list intencyjny. 5-osobowa delegacja z Rejonu Obuchowskiego w Ukrainie przyjęła zaproszenie Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego i przez kilka dni przebywała w powiecie poznańskim oraz w Poznaniu.

– To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Mając doskonałe dotychczasowe doświadczenia, planujemy nawiązać współpracę z Rejonem Obuchowskim. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, który w tej sprawie podpisał list intencyjny.

Jak podkreślali ukraińscy samorządowcy, Polska okazała najwięcej serca ich rodakom w tym trudnym czasie. – Nasz kraj przeszedł reformę administracyjną. Partnerski samorząd powiatu poznańskiego stał się częścią Rejonu Obuchowskiego. Dlatego bardzo nam zależy na dalszych kontaktach – mówił Mykoła Pyanchuk, przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej z Rejonu Obuchowskiego. – Trudno wyrazić wdzięczność za okazane serce. Wierzymy, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania i wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach życia – dodał.

Przedstawiciele Rejonu Obuchowskiego i władz powiatu poznańskiego 23 maja spotkali się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, aby podpisać list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów. Celem wizyty było także udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętym okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej. Delegacja będzie transportować dary do Kijowa. Powiat poznański przekazał zakupioną żywność długoterminową i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton, w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130.000 złotych.

Delegacja zapoznała się również z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem obywateli, sposobami zapobiegania awariom czy eliminowania ich skutków oraz z rozwiązaniami stosowanymi w polskim systemie opieki i ochrony zdrowia. W trakcie pobytu zaznajomili się również z pracą JRG nr 7 przy ul. Bobrzańskiej w Poznaniu, obsługującą m.in. mieszkańców powiatu poznańskiego. Rejon Obuchowski jest zlokalizowany pod Kijowem, w miejscu Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego, który przestał istnieć w wyniku reformy administracyjnej w 2021 roku. Obecnie 1/3 powierzchni Rejonu Obuchowskiego to część terenów dawniejszego partnerskiego rejonu.

Delegacja ukraińska przyjechała w składzie:
– Mykoła Pyanchuk – przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej (przewodniczący delegacji),
– Oleksandr Horin – wiceprzewodniczący Rady Wsi Feodosijiwskej ds. działalności organów wykonawczych rady,
– Lia Kornienko – szefowa Sektora Działalności Informacyjnej i Komunikacji Publicznej Obwodowej Administracji Państwowej Obwodu Kijowskiego (Główny Koordynator Obuchowskiej Komendy Humanitarnej Obwodowej Administracji Wojskowej),
– Sergey Levchenko – zastępca Kijowskiej Rady Obwodowej VIII kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów,
– Daria Zhavrida – przewodnicząca Komitetu Ekologicznego Rady Publicznej Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, doradca ds. Polityki Ekologicznej Przewodniczącego Obuchowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Obwodu Kijowskiego.

Ze strony władz powiatu w spotkaniu uczestniczyli:
– Jan Grabkowski, starosta poznański,
– Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański,
– Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu,
– Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu,
– Magdalena Buczkowska, sekretarz Powiatu w Poznaniu,
– Renata Ciurlik, skarbnik Powiatu w Poznaniu.

Autor: KWG

Pomocni Polacy

Spakowali niezbędne rzeczy i pojechali w nieznane. Byleby uciec przed wojną, bombardowaniem, strachem. Wielu z nich przyjechało do Poznania, a pierwszym miejscem, do którego trafiali, były Międzynarodowe Targi Poznańskie.

W ciągu kilku dni targi stały się największym w regionie centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Płynęła ona zewsząd: od firm, instytucji, osób prywatnych. Dzięki czemu Poznań na piątkę z plusem zdał egzamin z życzliwości.
Opowiada o tym film, który nakręcił uznany reżyser Marek Osiecimski. Jego ekipa spędziła na targach cztery dni, dokumentując dobro, jakie tu się działo, i rozmawiając z tymi, którzy pomagali. Zwykłymi ludźmi, którzy w obliczu ludzkiego cierpienia nie mogli zostać obojętni.

Czołówka filmu o Ukrainie

 

Bezpłatne kursy językowe

Zapraszamy na bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla osób, które przyjechały z Ukrainy do powiatu poznańskiego po 24 lutego. W przypadku gminy Buk termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 29 kwietnia. To kolejna forma wsparcia oferowana przez powiat poznański. – Lekcje są całkowicie bezpłatne, sfinansujemy je w całości. Dzięki dobrej współpracy z gminami lokalne samorządy zapewnią miejsce na przeprowadzenie zajęć – tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański.

Przypomnimy, że kursy przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich, mieszkających w gminach powiatu. Właśnie na jego zlecenie organizowane są one przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych z siedzibą w Poznaniu. Rozpoczną się po 22 kwietnia i będą trwać około 2,5 miesiąca.

To jedna z wielu inicjatyw powiatu poznańskiego w ramach wspierania uchodźców. – 3 tony najbardziej potrzebnych rzeczy przyjechały z zaprzyjaźnionego Hanoweru i trafiły do naszych gmin. Rozdaliśmy środki higieniczne, kołdry, koce, łóżka polowe czy kosmetyki – wspomina Jan Grabkowski. – Do urzędów gmin, punktu informacyjnego na poznańskim PKP, do Starostwa czy Powiatowego Urzędu Pracy trafiły ulotki w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim z dokładną informacją gdzie uchodźcy mogą szukać wsparcia. Ponadto uczniowie technikum gastronomicznego oraz szkoły branżowej swarzędzkiej „Jedynki” prowadzonej przez powiat przygotowują posiłki dla uchodźców z Ukrainy.

W celu zgłoszenia się na kurs języka polskiego należy kliknąć w link oznaczony nazwą gminy, w której aktualnie mieszkają Ukraińcy. W Przypadku gminy Buk nabór został przedłużony do 29 kwietnia.

Buk: https://forms.gle/agBfd5v3CpLVB2aD9
Więcej informacji na www.powiat.poznan.pl

Poniżej ogłoszenia o kursie:

Język ukraiński: Запрошуємо на безкоштовні курси польської мови на рівні А1 для осіб, які приїхали до Польщі з України після 24 лютого. Курси доступні лише для дорослих осіб, які проживають у зазначених місцевостях. Розпочнуться курси після 22 квітня і триватимуть приблизно 2,5 місяця та відбуватимуться у визначених місцевостях. Щоб подати заявку на курс, будь ласка, перейдіть за посиланням, зазначте назву ґміни, в якій ви зараз проживаєте. Запрошуємо!

Język rosyjski: Приглашаем на бесплатные курсы польского языка на уровне А1 для лиц, приехавших в Польшу из Украины после 24 февраля. Курсы предназначены только для взрослых, проживающих в вышеуказанных гминах. Курсы начнутся после 22 апреля, продлятся примерно 2,5 месяца и будут проводиться в определенных местностях. Чтобы подать заявку на курс, нужно перейти по ссылке, отметить название гмины, в которой вы проживаете в настоящее время. Приглашаем!

Język polski: Zapraszamy na bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy po 24.02. Lekcje przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich mieszkających w wymienionych gminach. Kursy rozpoczną się po 22 kwietnia i będą trwać około 2,5 miesiąca. Będą odbywać się w poszczególnych gminach. W celu zgłoszenia się na kurs proszę kliknąć w link oznaczony nazwą gminy, w której aktualnie mieszkacie. Zapraszamy!

 

Kursy językowe dla obywateli Ukrainy

Poniżej komunikaty oraz linki z podziałem na gminy do rekrutacji uczestników – obywateli Ukrainy, na kurs nauki języka polskiego, organizowanego przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych z siedzibą w Poznaniu. Kurs finansowany jest w całości ze środków powiatu poznańskiego (zgodnie z Uchwałą Nr 3052/2022 Zarządu Powiatu w Poznaniu z dnia 4 kwietnia 2022 r.). Rekrutacja trwa od 11 kwietnia.

POL: Zapraszamy na bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy po 24.02. Lekcje przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich mieszkających w wymienionych gminach. Kursy rozpoczną się po 22 kwietnia i będą trwać około 2,5 miesiąca. Będą odbywać się w poszczególnych gminach. Dokładny adres sali podamy w przyszłym tygodniu. W celu zgłoszenia się na kurs proszę kliknąć w link oznaczony nazwą gminy, w której aktualnie mieszkacie. Zapraszamy!

UKR: Запрошуємо на безкоштовні курси польської мови на рівні А1 для осіб, які приїхали до Польщі з України після 24 лютого. Курси доступні лише для дорослих осіб, які проживають у зазначених місцевостях. Розпочнуться курси після 22 квітня і триватимуть приблизно 2,5 місяця та відбуватимуться у визначених місцевостях. Точна адреса буде подана на наступному тижні. Щоб подати заявку на курс, будь ласка, перейдіть за посиланням, зазначте назву ґміни, в якій ви зараз проживаєте. Запрошуємо!

ROS: Приглашаем на бесплатные курсы польского языка на уровне А1 для лиц, приехавших в Польшу из Украины после 24 февраля. Курсы предназначены только для взрослых, проживающих в вышеуказанных гминах. Курсы начнутся после 22 апреля, продлятся примерно 2,5 месяца и будут проводиться в определенных местностях. На следующей неделе, мы проинформируем о точных адресах. Чтобы подать заявку на курс, нужно перейти по ссылке, отметить название гмины, в которой вы проживаете в настоящее время.

Buk: https://forms.gle/agBfd5v3CpLVB2aD9
Czerwonak: https://forms.gle/qf2w9VWY2wSjaY688
Dopiewo: https://forms.gle/oVenNvy1yNGwGoy6A
Kleszczewo: https://forms.gle/22PbgoTNn9rbvMd57
Komorniki: https://forms.gle/RMKfLqcDoym7LNj7A
Kórnik: https://forms.gle/6easAwCQHB5Uxeo36
Luboń: https://forms.gle/ouMjesuVKkPp8BJo8
Mosina: https://forms.gle/io3BpPCnjaRrRjsz6
Murowana Goślina: https://forms.gle/cfmrkUmKK5AuSmdE9
Pobiedziska: https://forms.gle/MQ6NskT21UnRpcRW8
Puszczykowo: https://forms.gle/agNdbG64mCJZLPef8
Rokietnica: https://forms.gle/EXadxSfErgJ8J55L6
Stęszew: https://forms.gle/cmth1WijPr6WwL8X7
Suchy Las: https://forms.gle/ZX2S6zWPoiJ1xU7R6
Swarzędz: https://forms.gle/2qzaM9WvYW4gmrC2A
Tarnowo Podgórne: https://forms.gle/oc1EuJFGPtimTqit6

 

Wykaz gmin powiatu poznańskiego oraz Ośrodków Pomocy Społecznej
wraz z danymi teleadresowymi

список муніципалітетів та центри соціального забезпечення

 

Link do podstrony z wykazem gmin powiatu poznańskiego

Link do podstrony z wykazem ośrodków pomocy społecznej

 

Zachowaj czujność i ostrożność – komunikat policji!

Будьте пильні і обережні!

Treść informacji – zachował czujność i ostrożność

 

Zmiany w zatrudnieniu obywateli Ukrainy

12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022r., poz. 583). Ustawa reguluje m.in. zasady powierzania pracy obywatelom Ukrainy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe rozwiązania obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory legalnie przebywali  i pracowali w Polsce mogą legalnie pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego obywatela Ukrainy jest złożenie do powiatowego urzędu pracy „Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy” w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Powiadomienie pracodawca składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl

 

Bezpłatna pomoc prawna dla obywateli Ukrainy

 
Wszystkie informacje na stronie: https://www.bip.powiat.poznan.pl/5333,nieodplatna-pomoc-prawna-dla-obywateli-ukrainy
 

Urząd Pracy dla Ukrainy

Od 2 marca, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, przy ul. Czarnieckiego 9 w Poznaniu, funkcjonuje punkt informacyjny, w którym doradca PUP udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem osobom przybywającym z Ukrainy, w tym prezentację dostępnych ofert pracy w Poznaniu i powiecie poznańskim. Punkt czynny jest w godz.: 8:00 – 14:30. W tych godzinach funkcjonuje również informacja telefoniczna dla obywateli Ukrainy pod nr tel.: 512 360 258 (obsługa w języku polskim).

Obsługa punktu informacyjnego w siedzibie Urzędu oraz infolinia dostępne są również w języku ukraińskim., pod nr tel. 512 360 273.

Urząd zbiera również informacje od pracodawców dot. zainteresowania zatrudnieniem uchodźców (pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl). Informacje te będą dostępne dla uchodźców w punkcie informacyjnym oraz telefonicznie. Wolne miejsca pracy należy zgłaszać na adres: pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl wraz z podaniem:

– miejsca pracy
– nazwy stanowiska pracy
– warunków pracy
– wymagań stawianych kandydatom (uwaga – uchodźcy mogą nie posiadać dokumentów potwierdzających kwalifikacje)
– danych kontaktowych
– ewentualnie: możliwości zakwaterowania

Dane kontaktowe: pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl
doradca PUP: Marta Adamczak, tel. 61 8345 672
W związku z zainteresowaniem uruchomiony został też nowy nr telefonu dla pracodawców: 533 302 788.

 

To można przekazać potrzebującym

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

PUNKTY ZBIÓREK DARÓW W GMINACH

Odzież i okrycie:
• Koce zwykłe i termiczne
• Śpiwory
• Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
• Materace
• Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
• Płaszcze przeciwdeszczowe

Środki higieny i czystości:
• Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
• Dezodoranty
• Pasta do zębów
• Szczoteczki do zębów
• Grzebienie
• Bielizna damska, męska, dziecięca
• Podpaski
• Pampersy
• Pieluchy dla dorosłych
• Papier toaletowy i ręczniki papierowe
• Ręczniki (w tym z mikrofibry)
• Worki na śmieci

Żywność:
• woda
• żywność do szybkiego przygotowania (instant)
• batony (w tym energetyczne),
• bakalie, orzechy,
• konserwy,
• makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
• narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne:
• Zapałki
• Baterie, powerbanki
• Oświetlenie, w tym latarki
• Świece
• Zestawy pierwszej pomocy

Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy
• broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
• broń biała
• hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
• inny sprzęt militarny i paramilitarny
• produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
• inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

 

Konferencja starosty, wójtów i burmistrzów z wojewodą

27 lutego odbyła się wideokonferencja starosty, wójtów i burmistrzów gmin powiatu poznańskiego z wojewodą wielkopolskim.

Starosta Poznański Jan Grabkowski wraz z wszystkimi wójtami i burmistrzami gmin powiatu poznańskiego wziął udział w wideokonferencji z wojewodą wielkopolskim oraz szefami służb szczebla wojewódzkiego. Tematem spotkania była koordynacja działań administracji rządowej oraz samorządowej związanej z przygotowaniem do udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybywają do naszego regionu oraz organizacji pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, którzy pozostali na terytorium swojej ojczyzny.

Status prawny uchodźców z Ukrainy

 • Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką państwa.
 • Jeżeli wjechał na podstawie ważnego paszportu, który został odnotowany przez Straż Graniczną pozostaje pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną).
 • Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy musza skierować się do punktu informacyjnego lub recepcyjnego organizowanego przez wojewodę lub zgłosić do urzędu gminy. Samorząd skontaktuje taką osobę z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (dalej WCZK), które kieruje do miejsca zakwaterowania.

Dane do WCZK WUW w Poznaniu
Dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
tel.: 61 854 99 00, 61 854 99 10
fax: 61 854 99 20, 61 852 73 27
e-mail: czk@poznan.uw.gov.pl(link wysyła e-mail)

 • Jeżeli obywatel Ukrainy przekroczył granicę bez ważnego paszportu lub bez dokumentów, a także jeżeli nie uzyskał potwierdzenia wjazdu na teren Polski musi udać się do Placówki Straży Granicznej w Poznaniu celem potwierdzenia swojego pobytu.

Dane teleadresowego Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica:
Bukowska 285 Poznań (lotnisko Poznań-Ławica)
tel. 61 8611300; 618611305;
e-mail: poznan@strazgraniczna.pl

Obecnie w Poznaniu na terenie Dworca Głównego działa Punkt Informacyjny, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

 • Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00. Od poniedziałku 28.02.2022 r. uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy+48 61 850 87 77 dostępna w godzinach 00-20.00.
 • Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie: www.migrant.poznan.uw.gov.pl

Obecnie na terenie Wielkopolski działa wyłącznie Punkt Informacyjny. W ciągu kilu dni ma powstać Punkt Recepcyjny, który będzie pomagał w rejestracji pobytu uchodźców na terenie Polski.

WAŻNE!

 • Mieszkańcy naszego powiatu, którzy chcą przyjąć uchodźców do swoich domów bądź posiadanych nieruchomości, muszą liczyć się z faktem, iż obecnie rząd nie przewiduje pokrywania kosztów udostępnienia przez nich lokali. Wojewoda zapewnia zakwaterowanie z wyżywieniem w przygotowanych ośrodkach. Pomocy finansowej w tym zakresie nie może udzielić również samorząd gminny ponieważ zabraniają tego przepisy prawa. Rząd zadeklarował przyjęcie w niedalekiej przyszłości specjalnej ustawy określającej systemowe zasady udzielania pomocy uchodźcom.
 • Samorząd gminny będzie koordynował udzielanie pomocy poprzez organizację zbiórek, pomoc w zakwaterowaniu we współpracy z wojewodą lub darczyńcami. W przyszłości udzieli wsparcia wg potrzeb – w przypadku zajęć szkolnych dla dzieci z terenu Ukrainy.

Opieka zdrowotna

 • Rząd deklaruje, iż każdy obywatel Ukrainy, którego wjazd od 24.02 został odnotowany przez Straż Graniczną, będzie mógł korzystać ze świadczeń medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz szpitalnej. Dlatego tak ważnym jest dopełnienie formalności po przybyciu uchodźców na teren Polski.

Organizacja pomocy humanitarnej.

Państwo Polskie planuje organizację pomocy humanitarnej na dwóch poziomach – lokalnym i centralnym.

 • Poziom lokalny– organizowany i zarządzany przez samorząd gminny i powiatowy. Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu poznańskiego zadeklarowali utworzenie w każdym mieści i gminie magazynu zbiórki pomocy humanitarnej dla uchodźców, którzy znaleźli sięna ich terenie.
 • Każda gmina tworzy swój bank ofert pomocy. Na stronach internetowych urzędów miast, gmin i powiatu podane są adresy mailowe służące do kontaktu dla osób chcących zaoferować pomoc.

Uwaga!

Osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które chcą wesprzeć pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swej ojczyźnie winni zgłosić do gminy chęć udzielenia takiej pomocy, określając jej szczegóły.

Zbierane są:

 • żywność o długim terminie ważności, niewymagająca specjalnych warunków transportowania,
 • najlepiej nowe: koce, śpiwory, odzież jak również środki czystości i higieny.

W miarę pozyskania danych zamieszczać będziemy informację o zdefiniowanych potrzebach strony ukraińskiej.

 • Gmina przekazuje zebrane dary poprzez magazyn powiatowy do magazynu wojewody.
 • Wojewoda przekazuje zebraną pomoc do magazynu centralnego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która jest jedynym podmiotem organizującym konwój humanitarny na terytorium Ukrainy.

Nie ma możliwości organizacji samodzielnego transportu pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy.

Edukacja, pomoc społeczna, zatrudnienie.

 • Trwają przygotowania do objęcia przybyłych dzieci zajęciami szkolnymi organizowanymi przez przedszkola i szkoły.

Przygotowywane rozwiązania prawne mają uregulować kwestie zasad udzielania pomocy społecznej uchodźcom a także umożliwić podjęcie w przyszłości pracy na terenie Polski.

Komunikat – wersja UKR
Komunikat – wersja ROS

Opracował: Paweł Kurosz

konferencja konferencja

 

Z pomocą dla uchodźców 

26 lutego odbyła się wideokonferencja Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w której uczestniczył m.in. starosta poznański Jan Grabkowski. W jej trakcie rozmawiano na temat skoordynowanych działań, mających na celu przynieść realne wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy pełni obaw o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych uciekają ze swojej ojczyzny.

Podczas spotkania poruszono m.in. temat edukacji dzieci przybywających do naszego kraju, pomocy społecznej i zatrudnienia osób zza wschodniej granicy, ich opieki medycznej oraz przede wszystkim pomocy humanitarnej obecnie im udzielanej. W tym miejscu warto nadmienić, że na ten moment Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje ze stroną ukraińską procedury przewozu pomocy humanitarnej między państwami oraz opracowuje instrukcję dla wojewodów w sprawie koordynacji zbierania tejże pomocy na poziomie województw.

Dodajmy, że w chwili obecnej nie ma możliwości samodzielnej organizacji transportu z pomocą humanitarną – nie zostanie ona wpuszczona na teren Ukrainy! Do niedzieli, 27 lutego ma powstać instrukcja dotycząca koordynacji pomocy humanitarnej przez wojewodów. Pomoc humanitarna ma obejmować: wodę żywność o długim terminie przydatności, koce śpiwory, poduszki, leki, środki medyczne.

 

Wsparcie i pomoc – adresy mailowe

Wójtowie i burmistrzowie powiatu poznańskiego, w porozumieniu ze starostą poznańskim, uruchamiają skoordynowaną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie o własne życie szukają schronienia na terenie naszego powiatu. Każdy samorząd udostępnia swym mieszkańcom specjalną skrzynkę mailową. Osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać tam rodzaj oferowanej przez siebie pomocy. Poniżej tabelka z adresami. Adres powiatowy to: ukraina@powiat.poznan.pl

ramka

Dodatkowo przypominamy, że PCK uruchomił konto, na które można dokonywać wpłat
16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Tylko wspólne i skoordynowane działania mają szansę przynieść realne wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy pełni uzasadnionych obaw o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych uciekają ze swojej ojczyzny. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to możliwe bez rozwiązań systemowych, które musi wprowadzić rząd. Z jego przedstawicielami rozmawiamy na bieżąco, za pośrednictwem starosty poznańskiego, proponując konkretne rozwiązania. Dzięki temu będziemy mogli udzielić pomocy w zakresie lokalowym, opieki zdrowotnej czy psychologicznej – słowem zagwarantujemy pełne, niezbędne wsparcie. Będziemy informować mieszkańców o wszystkich naszych aktualnych działaniach, dzięki którym ukraińskie rodziny mają szansę na znalezienie bezpiecznego miejsca do życia w naszym powiecie.

 

Punkt informacyjny dla uchodźców

Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy został uruchomiony na Dworcu Głównym w Poznaniu. Punkt obsługiwany będzie przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy.

Obywatele Ukrainy uzyskają w nim pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

Punkt będzie czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, (istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę)

Od poniedziałku 28.02.2022 r. uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach 8.00 – 20.00.

Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie: migrant.poznan.uw.gov.pl/uk

Dane kontaktowe do Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – w przypadku konieczności zgłoszenia się przybyłych obywateli Ukrainy do SG:

Placówka Straży Granicznej W Poznaniu-Ławicy im. Powstańców Wielkopolskich
ul. Bukowska 285, 60-189 Poznań
e mail: poznan@strazgraniczna.pl
tel. publiczny: 61 8611300
tel. publiczny: 61 8611305

 

Wspólne wsparcie dla Ukrainy

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wraz z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem oraz starostą poznańskim Janem Grabkowskim powołują zespół koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy.

Utworzą go przedstawiciele wszystkich trzech wymienionych jednostek, a ich zadaniem będzie diagnozowanie potrzeb Ukraińców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które będą odpowiedzią na obecną sytuację, zarówno w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy też transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi. – Współdziałamy, by reagować na rozwój wydarzeń – zapewniali przedstawiciele samorządu na specjalnej konferencji prasowej, która w czwartek, 24 lutego odbyła się w Urzędzie Miasta.

wspólne wsparcie dla Ukrainy

 

– Ukraińcy są istotną częścią naszego miasta, stanowią ok. 8 procent jego mieszkańców – mówił Jacek Jaśkowiak. – Nie mamy zamiaru wchodzić w kompetencje rządu i wojewodów, natomiast nie możemy pozostać głusi na pytania, które są stawiane przez naszych mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy koordynować nasze działania. Powołamy z naszych struktur zespół, który będzie codziennie monitorował sytuację, i który będzie w stałym kontakcie z osobami pochodzącymi z Ukrainy, reagując na ich potrzeby. Już teraz mamy sygnały od przedsiębiorców, czy też osób prywatnych, które deklarują możliwość wsparcia i zakwaterowania osób przybyłych z Ukrainy. Wielu naszych mieszkańców pochodzących z tego kraju indywidualnie ściąga swoje rodziny i musimy o nich zadbać – dodał.

– Główna rola w kryzysie, z jakim obecnie mamy do czynienia, należy do rządu i jego struktur. Czekamy zatem na szybkie przedstawienie planu, który będzie realizowany – stwierdził Marek Woźniak. – My ze swojej strony deklarujemy gotowość do współpracy, i to o każdej porze dnia i nocy. Jest jednak potrzeba uregulowania pewnych spraw, choćby tych finansowych. Z doświadczenia, z poprzedniego konfliktu za naszą wschodnią granicą, który miał miejsce w Donbasie, wiemy że administracja samorządowa nie ma żadnych uprawnień do wykorzystywania własnych środków finansowych na jakiekolwiek wydatki z tym związane. Po tamtym konflikcie kilkunastu rannych obywateli Ukrainy było leczonych w naszych szpitalach, a my nie mogliśmy tym placówkom zrekompensować kosztów ich pobytu. To powinno być uregulowane – podkreślił.

Na ten sam problem zwrócił uwagę starosta poznański. – Jako samorząd wiele możemy zrobić, ale w granicach prawa. Tym bardziej, że za chwilę możemy mieć na naszym terenie dziesiątki, setki, albo i tysiące uchodźców – mówił. – Już teraz w naszej aglomeracji mamy ok. 150 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Wielu z nich pracuje, ich dzieci uczą się w naszych szkołach. Jadąc tutaj rozmawiałem z dyrektor jednej ze szkół, gdzie jest klasa składająca się z 29 młodych Ukraińców i jednego Rosjanina. I oni wszyscy są przerażeni. Trudno im się dziwić, bo przecież praktycznie nikt z nas nie pamięta, i nie zna wojny. Jesteśmy obecnie w zupełnie nowej sytuacji. I chcemy pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Dlatego oczekujemy jednoznacznej deklaracji ze strony rządowej, ponieważ musimy się do tej pomocy przygotować. Łatwiej będzie to zrobić tworząc jeden, sprawnie działający organizm – powiedział Jan Grabkowski, który działa także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.  

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu zawieszono flagę Ukrainy

 

#NaPomocUkrainie

 

Ukraina została zaatakowana. Mieszkańcy tego kraju znajdują się w dramatycznej sytuacji. Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy #napomocUkrainie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i zabezpieczenie innych, ważnych potrzeb.

Chcemy pomóc naszym sąsiadom. Zwracamy się z apelem do pracowników urzędów miast i gmin, instytucji samorządowych oraz państwowych, a także do mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego o wsparcie ofiar wojny na Ukrainie.

Pieniądze można wpłacać na konto Polskiego Czerwonego Krzyża

16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Liczy się każda złotówka #napomocUkrainie. Bądźmy solidarni z obywatelami Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed agresorem.

Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu

#napomocUkrainie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 lutego 2022