Pomoc z Poznania dla regionu (22.02.2023)

Konserwy, mąka, agregaty prądotwórcze i środki czystości – to pomoc, którą przygotował powiat poznański dla osób przebywających obecnie w rejonie obuchowskim pod Kijowem. Łącznie udało się zgromadzić blisko 20 ton asortymentu niezbędnego do przetrwania. Pomoc trafi do regionu, gdzie schronienia szukało wielu mieszkańców ogarniętych wojną rejonów.

Reporter TVN24 Aleksander Przybylski mógł obserwować, jak zebrane środki są ładowane na naczepę tira, który po godzinie 13 ruszył w kierunku Ukrainy. – Zgromadzono materiały żywnościowe, takie jak mąka, cukier czy konserwy. Jest też dużo chemii gospodarczej i agregaty prądotwórcze, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców kraju, którego infrastruktura energetyczna jest demolowana – relacjonował reporter TVN24.

Powiat poznański jeszcze przed wojną współpracował z rejonem obuchowskim znajdującym się pod Kijowem. Jak podkreśliła Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego, “obecnie w rejonie obuchowskim zamieszkuje ponad 89 tys. osób przesiedlonych z najbardziej zniszczonych i bombardowanych części Ukrainy”. Podziękowała też za wsparcie, które trafi do jej rodaków. – Dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie musimy pomagać naszym mieszkańcom, którzy w wyniku działań wojennych tracą dachy nad głową i jednocześnie wspierać przesiedleńców. Wasza pomoc jest nieoceniona. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za okazane serce i ciepło – dodała.

Wielu nowych mieszkańców regionu położonego na południe od ukraińskiej stolicy nie może znaleźć pracy. Jak podkreślała w środę obecna w Poznaniu Iryna Abramowa Stareńka, zastępca Głowy Państwowej Administracji Rejonu Obuchowskiego, znajdujące się tam licznie zakłady przetwórstwa spożywczego nie mogą pracować na pełnych obrotach. To wynika ze zmasowanych ataków Rosjan, którzy atakują krytyczną dla cywilów infrastrukturę – między innymi energetyczną.

W ubiegłym roku powiat poznański przekazał m.in. na rzecz Ukrainy 12 ton darów (produkty spożywcze i chemiczne). Oprócz tego, jak przekazuje Katarzyna Wozińska-Gracz z biura prasowego poznańskiego starostwa powiatowego, do Ukrainy trafił też wyremontowany wóz strażacki, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym oraz samochód terenowy. – Prowadzona była również nauka języka polskiego, która w tym roku również będzie kontynuowana – zaznacza Wozińska-Gracz. Łączna wartość dotychczas udzielonego wsparcia szacuje się na około 1,8 mln złotych, pieniądze pochodzą z budżetu powiatu poznańskiego.

TVN 24

Opublikowano: 24 lutego 2023