Powiat poznański pomaga Ukrainie (22.02.2023)

logo głos wielkopolski

Agregaty, artykuły spożywcze i chemiczne, komplety sportowe dla młodzieży oraz tekstylia pojechały do Ukrainy. Łącznie 20 ton pomocy otrzymają nasi sąsiedzi. To efekt współpracy powiatu poznańskiego z Rejonem Obuchowskim.

Niezbędne artykuły jak żywność długoterminowa, kosmetyki, chemia gospodarcza, środki czystości i dezynfekcji, koce, kołdry oraz ubrania już niedługo otrzymają nasi sąsiedzi z Ukrainy. To kolejne wsparcie, jakie powiat poznański zorganizował dla Rejonu Obuchowskiego. Dary przekazano w środę, 22 lutego na terenie Makro Cash&Carry w Poznaniu. Przedstawiciele samorządu ukraińskiego, podczas wizyty wzięli udział w wideokonferencji z prezydentem Regionu Hanower, który zadeklarował również długofalową pomoc i współpracę.

– Nasze wsparcie jest konsekwencją działań podjętych w ubiegłym roku. Bardzo chciałbym jeszcze bardziej zaangażować region Hanower we wspólne, dobre praktyki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Wierzę, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania – mówił starosta Jan Grabkowski. – Wartość dotychczas udzielonej pomocy szacujemy na około 1,8 mln zł – dodał.

Rejon Obuchowski powstał w 2020 roku. Położony jest na Ukrainie, w centralnej części obwodu kijowskiego i swym zasięgiem obejmuje 30 proc. zlikwidowanego Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego, z którym powiat poznański współpracował od 2008 roku. Przypomnijmy, umowa o współpracy pomiędzy powiatem poznańskim a Rejonem Obuchowskim podpisana została 10 września 2022 roku. Porozumienie uwzględnia założenia wielopłaszczyznowej współpracy. Zawiera również obustronną deklarację do rozwijania bliskich kontaktów między mieszkańcami, których celem jest stworzenie trwałych więzi.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 24 lutego 2023