MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Powiat świętował 25-lecie

25-lecie powiatu poznańskiego i nagrody starosty

„25 LAT RAZEM” – pod takim hasłem odbyła się w Sali Ziemi gala z okazji 25-lecia powiatu poznańskiego. W jej trakcie wręczono tytuły „Osobowości 25-lecia”, a także tradycyjne Nagrody Starosty Poznańskiego za miniony rok. Dla laureatów oraz licznie zebranych gości, wśród których nie zabrakło posłów, samorządowców oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych regionów z kraju i zagranicy wystąpił m.in. Krzysztof Zalewski z zespołem.

– Te 25 lat to ważna część mojego życia i mojej drogi samorządowej. To był też czas wytężonej pracy, ponieważ zaczynaliśmy praktycznie od zera. Wystartowaliśmy dokładnie 1 stycznia 1999 roku – wspominał starosta poznański Jan Grabkowski. – Czym możemy się pochwalić? Jest tego bardzo dużo. Choćby to, że przez te ćwierć wieku przybyło w powiecie ponad 200 tysięcy mieszkańców. To pokazuje, że ludzie chcą tutaj mieszkać i chcą inwestować. Tych inwestycji przeprowadziliśmy zresztą za setki milionów złotych. To były inwestycje w infrastrukturę, oświatę, edukację, drogi, bezpieczeństwo, ale także w pomoc społeczną czy w politykę zdrowotną, bo nigdy nie zapomnieliśmy o tych, którym się nie powiodło albo też wymagają wsparcia. Ten dzień i ta gala jest po to, aby to przypomnieć, a także nagrodzić tych, którzy zrobili dla nas coś szczególnego – dodał.

Nagrody „Osobowości 25-lecia” otrzymało sześcioro osób. – To mistrzowie w swoich dziedzinach – podkreślał starosta. Dwie z nich trafiły do jego najbliższych współpracowników, Renaty Ciurlik oraz Tomasza Łubińskiego. Ta pierwsza od 1999 roku pełni funkcję Skarbnika Powiatu w Poznaniu i jest – co wszyscy zgodnie podkreślają – perfekcjonistką w każdym calu. To osoba o ogromnej wiedzy, obdarzona perspektywicznym myśleniem i zawsze stojąca na straży finansów powiatu poznańskiego oraz dobra publicznego. Wicestarosta Tomasz Łubiński jest odpowiedzialny za edukację, gospodarkę przestrzenną, inwestycje i remonty, drogi publiczne oraz pozyskiwanie środków z funduszy europejskich. To pomysłodawca wielu projektów przyczyniających się do rozwoju powiatu, a przy tym prawdziwy tytan pracy…

Statuetka „Osobowość 25-lecia” trafiła również do Anny Cichockiej-Majchrzak, cenionego pedagoga, organizatorki wielu wydarzeń o charakterze edukacyjno-społecznym, a na co dzień wicedyrektorki Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. – Jestem ogromnie wzruszona tym wyróżnieniem. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie moja cudowna  szkoła, moi cudowni uczniowie i nauczyciele. Długo pracowaliśmy nad atmosferą, która obecnie panuje w szkole. A ona jest naprawdę wyjątkowa. Od wielu lat, kiedy tylko rano wstaję, mówię sobie, że idę do mojej ukochanej młodzieży. Bo ta młodzież wspaniała, tylko trzeba do niej dotrzeć – stwierdziła laureatka, która od lat pozostaje propagatorką kształcenia dualnego, i jak sama mówi, dla dobra uczniów zrealizuje każdy projekt. Nawet ten najbardziej szalony.

Swarzędzka Jedynka od lat współpracuje z firmą Volkswagen, tworząc cieszące się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, klasy patronackie. Bardzo duża w tym zasługa Jolanty Musielak, która również została wyróżniona. Członek Zarządu ds. Personalnych i Organizacji Volkswagen Poznań to ambitna wizjonerka, skuteczna w relacjach biznesowych i kontaktach ze środowiskami i instytucjami naukowymi, samorządowymi czy społecznymi. W gronie laureatów znalazł się także Andrzej Horbik – promotor kultury polskiej i tradycji regionu, od trzech dekad pracujący jako kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wiwaty” z Pobiedzisk. Grupa od lat rozsławia na cały świat powiat poznański. I nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady, ponieważ grupa koncertowała w 30 krajach Europy, Azji czy Afryki, dając ponad 2 tysiące występów.

„Osobowością 25-lecia” wybrano również Roberta Taciaka, trenera UKS Jedynka Kórnik, który od lat z powodzeniem szlifuje kolarskie talenty. – Dla takich chwil warto żyć, choć nie ukrywam, że jak wyczytano moje nazwisko, to nogi się pode mną ugięły – mówił laureat. – Takie nagrody na pewno motywują do dalszej pracy. Wprawdzie czasami brakuje już sił, człowiek nie jest już takim wariatem jak kiedyś, ale ta praca cały czas pozostaje moją pasją. Oby tylko zdrowie dopisywało. Ilu zawodników przez te wszystkie lata wychowałem? Trudno to obliczyć, ale było ich na pewno ponad trzystu. Wiem za to, ile medali zdobyli. Było ich dokładnie 640 i mówimy tylko o medalach wywalczonych na mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy lub świata – dodał szkoleniowiec, którego kolarze reprezentowali nasz kraj także na igrzyskach olimpijskich.

 W trakcie gali przyznano również tradycyjne Nagrody Starosty Poznańskiego. Wręczono je w trzech kategoriach. W grupie „organizacji pozarządowych” wyróżnienie trafiło do Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Poznaniu. – Są zawsze pierwsi na miejscu wypadku. Ratują ludzkie życie i niosą bezinteresowną pomoc. Zawsze na piedestale stawiają dobro i bezpieczeństwo mieszkańców. Nie zależy im na sławie, nie czują się wyjątkowi. Pomagają innym, bo jest to ich największą pasją – argumentowano wybór. Dodajmy, że w naszym regionie jest 68 jednostek OSP, z czego 32 znajduje się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Tylko w 2023 roku druhowie ochotnicy ponad sześć tysięcy razy brali udział w akcjach ratowniczych.

Nagrodę w kategorii „inicjatywy obywatelskie” otrzymała Anna Drajer – prywatnie mama 14-letniego Jacka z wieloraką niepełnosprawnością, która zrezygnowała z pracy zawodowej i założyła Fundację „Pora na nas”. Świadczy ona usługi rehabilitacyjno-terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Działa głównie na terenie gminy Czerwonak, ale również Murowanej Gośliny, Swarzędza, Pobiedzisk czy Suchego Lasu. Dodatkowo prowadzi punkt konsultacyjno-informacyjny dla opiekunów osób całkowicie zależnych, telefon wsparcia oraz grupy wsparcia dla rodziców dzieci z zaburzeniami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 70 rodzin. – Z ludźmi, którzy są wokół mnie można zdziałać naprawdę bardzo wiele – stwierdziła laureatka.

W kategorii „przedsiębiorczość” laur trafił do firmy rodzinnej z wieloletnią tradycją Cybina Arentowski, która jest licencjonowanym dystrybutorem wielu znaczących marek polskich i europejskich producentów odzieży, a także organizatorem produkcji własnych kolekcji. Firma plasuje się w ścisłej czołówce firm handlujących odzieżą. Firma jest odpowiedzialna społecznie. Dba nie tylko o grono swoich współpracowników, ale też czynnie wspiera wiele inicjatyw charytatywnych oraz lokalne przedsięwzięcia społeczne czy sportowe. – Przyświeca nam idea, że troszcząc się o pracowników, można osiągnąć znacznie więcej i to w zdecydowanie lepszej atmosferze. Poprzez wzajemną życzliwość i pomaganie potrzebującym sukces smakuje lepiej – zapewniają przedstawiciele nagrodzonej firmy.

Galę, która odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich uświetniły występy znakomitych artystów. Gwiazdą wieczoru był doskonale znany Krzysztof Zalewski, którego występ przyciągnął pod scenę tę nieco młodszą część uczestników uroczystości. W jej trakcie wystąpili również zdolni artyści związani z powiatem poznańskim. Prawdziwy kunszt gry na gitarze akustycznej zaprezentował Łukasz Kuropaczewski, a swoją niesamowitą techniką gry na akordeonie popisywał się Michał Gajda. Spore wrażenie na wszystkich zebranych zrobiły również występy wokalne bardzo utalentowanych i młodych Julii Mróz oraz Leona Olka. Atrakcji muzycznych oraz tanecznych w ten wyjątkowy, piątkowy wieczór było zresztą znacznie więcej…   

Całą uroczystość można obejrzeć na kanale YouTube Telewizji WTK a relacja z gali jest także dostępna na stronie Telewizji STK.

Album “25 lat powiatu poznańskiego” (pdf)

Film “25 lat powiatu poznańskiego”

Zdjęcia: Anna Skalska

 

Przeczytaj również: Powiaty mają 25 lat!

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 stycznia 2024