Poznań: Pomoc humanitarna i współpraca… (24.05.22)

portal samorządowy

Poznań: Pomoc humanitarna i współpraca powiatu poznańskiego z Rejonem Obuchowskim w Ukrainie

Blisko 12 ton pomocy humanitarnej przekaże powiat poznański mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego w Ukrainie. Władze powiatu poznańskiego podpisały także list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów. Pięcioosobowa delegacja z Rejonu Obuchowskiego w Ukrainie przyjęła zaproszenie starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego i do środy będzie przebywać w powiecie poznańskim oraz w Poznaniu.

“To olbrzymia radość gościć ukraińskich samorządowców, którzy niestety doświadczają piekła wojennego” – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski. “Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami, organizując dla nich pomoc. Ale nie tylko chcemy w tych trudnych czasach udzielać wsparcia. Mając doskonałe dotychczasowe doświadczenia, planujemy nawiązać współpracę z Rejonem Obuchowskim. Nowe projekty tworzone na solidnych podstawach dają nadzieję na pomyślny rozwój” – dodał.

Goszczący w Poznaniu przedstawiciele Rejonu Obuchowskiego podpisali z władzami powiatu poznańskiego list intencyjny dotyczący współpracy obu samorządów. Celem wizyty jest także udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym, dotkniętym okupacją, które znalazły schronienie we wspólnocie Feodosijiwskej.

Delegacji zostanie także przekazana pomoc humanitarna; powiat poznański przekaże zakupioną żywność długoterminową i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton, w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wynosi blisko 130 tys. zł.

“Nasz kraj przeszedł reformę administracyjną. Partnerski samorząd powiatu poznańskiego stał się częścią Rejonu Obuchowskiego. Dlatego bardzo nam zależy na dalszych kontaktach” – zaznaczył cytowany w komunikacie Mykoła Pyanchuk; przewodniczący Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskej z Rejonu Obuchowskiego. “Trudno wyrazić wdzięczność za okazane serce. Wierzymy, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać o konkretne działania i wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach życia” – dodał.

W trakcie wizyty w Poznaniu i powiecie poznańskim delegacja z Rejonu Obuchowskiego zapozna się również z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem obywateli, sposobami zapobiegania awariom czy eliminowania ich skutków oraz z rozwiązaniami stosowanymi w polskim systemie opieki i ochrony zdrowia.

Starostwo przypomniało, że Rejon Obuchowski jest zlokalizowany pod Kijowem, w miejscu dawnego Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego. Jak podano, obecnie 1/3 powierzchni Rejonu Obuchowskiego to część terenów dawniejszego partnerskiego rejonu.

portalsamorzadowy.pl

Redaktor: Anna Skalska