MenuMenu główne
Powiat PoznańskiPrzewodnik leśnego poszukiwacza

Przewodnik leśnego poszukiwacza”  to wydawnictwo, które w „warsztatowy” sposób uczy orientacji w terenie za pomocą mapy. W powiecie poznańskim mamy sześć punktów kontrolnych w: Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach oraz w Żarnowcu. Dzięki nim możemy w ciekawy i aktywny sposób urozmaicić wycieczkę do lasu.  

Zielone Punkty Kontrolne w ciekawy sposób pozwalają zachęcić dzieci i dorosłych do leśnego spaceru, który szybko zamienia się w kreatywne poszukiwanie kolejnych celów. Dzięki temu wycieczka staje się ekscytująca, energiczna, a dzieci – co jest bardzo istotne – nie narzekają na nudę. Możliwość podbicia kratek, tak zwanym perforatorem oraz zbieranie kompletu punktów jest zarówno dla nich, jak i dla całej rodziny frajdą, która sprawia wiele satysfakcji.

Kolaż dotyczący przewodnika leśnego poszukiwacza

Przewodnik przygotowało Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania, które „zebrało” w nim doświadczenia z prowadzenia warsztatów z orientacji w terenie. Przewodnik „uczy” między innymi orientowania mapy czyli ustawiania jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego, co widzi się wokół siebie. Są też tam wskazówki nawigacyjne, wyjaśnienia piktogramów na mapie oraz przykład przejścia fragmentu konkretnej trasy.

Z przewodnikami związana jest też zabawa „Zorientowani na powiat poznański”.  Zadaniem uczestników jest dotarcie do minimum pięciu dowolnych punktów kontrolnych, drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami numerami, wyposażonymi w perforator, zlokalizowanych na terenie dowolnych Zielonych Punktów Kontrolnych w powiecie poznańskim.

Przed pierwszą przygodą z Zielonymi Punktami Kontrolnymi z pewnością warto zapoznać się z naszym przewodnikiem. Tak przygotowani możemy wyruszać w drogę. I to o każdej porze roku.

 

okładka przewodnika

 

Lokalizacja ZPK w powiecie poznańskim

 

Mapa ZPK Powiat Poznański

Gdzie można otrzymać przewodnik leśnego poszukiwacza?

Zapraszamy do  siedziby Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 61 2228-975, 61 8410-788).

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 6 grudnia 2023

Zaktualizowano:
20 grudnia 2023