Jak obecnie zarejestrować samochód (16.03.2020)

logo głos wielkopolski

Ograniczenia, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, uniemożliwiają na przykład dotrzymanie terminu rejestracji pojazdu. Wydziały komunikacji proponują mieszkańcom różne rozwiązania celem uniknięcia kary.

Znowelizowane prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni pojazdów sprowadzonych do Polski z krajów UE. Jeśli kupujemy auto w kraju, wystarczy zgłosić jego nabycie w starostwie. Dotyczy to transakcji zawartych po 1 stycznia tego roku. W przypadku niedotrzymania określonego ustawą terminu grozi kara nawet do tysiąca złotych. Co zrobić jednak teraz, gdy ze względu na zagrożenie epidemiologiczne ograniczono działanie urzędów?

Jan Grabkowski, starosta poznański poinformował, że mieszkaniec, aby nie zapłacić kary, powinien w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny – odwołania stanu zagrożenia epidemicznego; opuszczenia szpitala bądź zwolnienia z kwarantanny – złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania wspomnianych czynności wraz z wnioskiem o rejestrację czy też zawiadomieniem o nabyciu (zbyciu) pojazdu. Wzór wniosku o przywrócenie terminu będzie dostępny na stronie www.bip.powiat.poznan.pl.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 17 marca 2020