MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Rejon Obuchowski

Обуховский район

Rejon Obuchowski powstał w 2020 roku, jego obecne granice określone zostały w efekcie reformy administracyjnej przeprowadzonej w Ukrainie. Położony jest na Ukrainie, w centralnej części obwodu kijowskiego i swym zasięgiem obejmuje 30 % zlikwidowanego Rejonu Kijowsko-Światoszyńskiego, z którym powiat poznański współpracował od 2008 roku.

Umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Poznańskim a Rejonem Obuchowskim podpisana została 10 września 2022 roku, w oparciu o List intencyjny z maja 2022 roku. Porozumienie uwzględnia założenia wielopłaszczyznowej współpracy oraz zawiera obustronną deklarację do rozwijania bliskich kontaktów osobistych między mieszkańcami, mających na celu obopólne zrozumienie i ustanowienie trwałych więzi.

Logotyp Rejonu Obuchowskiego

Powierzchnia: 3635,3 km 2

Ludność powiatu: 229 518

Centrum administracyjne: miasto Obuchów

Oficjalna strona internetowa: https://obuhivrda.gov.ua/

Kontakty z Rejonem zapoczątkowała wizyta przedstawicieli Feodosijiwskej Rady Wiejskiej (odpowiednika naszej gminy, będącej częścią Rejonu Obuchowskiego) w Poznaniu, w maju 2022 roku. Celem wizyty było wzajemne poznanie stron, ale przede wszystkim odbiór i dalej eskortowanie na Ukrainę transportu z darami dla mieszkańców Rejonu. Powiat poznański przekazał zakupioną żywność długoterminową i środki czystości o łącznej wadze około 12 ton, w tym m.in. mąkę, cukier, makarony, konserwy, kosmetyki i chemię gospodarczą. Wartość tej pomocy wyniosła blisko 130.000 złotych.

Kolejnym elementem realizowanej współpracy było przekazanie auta marki Dacia Duster, które w Ukrainie będzie pomagało w dotarciu do trudno dostępnych terenów. Dar ten był odpowiedzią na zgłoszony przez przedstawicieli Rejonu Obuchowskiego w trakcie pierwszej wizyty brak środków transportu. Samochód będzie wykorzystywany w Centrum Bezpieczeństwa.

Na początku września 2022 roku w ramach działań pomocowych, w związku z trwającym atakiem zbrojnym na Ukrainie, partnerzy z Rejonu Obuchowskiego otrzymali wóz strażacki marki TATRA. Pojazd jest wykorzystywany do gaszenia pożarów powstających w wyniku prowadzonych ostrzałów, spadania na teren rejonu odłamków zestrzeliwanych rakiet oraz miejscowych zagrożeń.

Natomiast pod koniec listopada tego samego roku delegacja z Rejonu Obuchowskiego przyjechała do powiatu poznańskiego po dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen Transporter wraz z wyposażeniem medycznym. Każda z karetek dodatkowo została wyposażona w: defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscorol OB., nosze Medirol, krzesło kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D. Codzienne wykorzystanie tych wozów znacznie skróci czas dotarcia do osób potrzebujących pomocy medycznej.

Na początku 2023 roku przedstawiciele z partnerskiego rejonu w Ukrainie, w związku z dalej trwającym atakiem zbrojnym, zwrócili się z prośbą o przekazanie kolejnej pomocy humanitarnej. W efekcie, w środę 22 lutego wyruszył w drogę transport darów, zawierający żywność długoterminową, a także kosmetyki, chemię gospodarczą, środki czystości oraz 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem. Tym razem wartość przekazanego wsparcia przekroczyła 300 tys. zł.

Następna wizyta przedstawicieli Rejonu Obuchowskiego miała miejsce w lipcu tego samego roku i związana była z odbiorem pomocy dedykowanej dla szkoły położonej w Rżyszczowie, która w marcu została ostrzelana przez rosyjskie drony oraz do „Patriotycznego miasteczka”, czyli tymczasowego domu dla wewnętrznie przesiedlonych. Transport zawierał artykuły użytkowe, między innymi talerze, sztućce, kubki i sprzęt AGD: lodówki, pralki, telewizory.

Do 2020 roku powiat poznański współpracował z Rejonem Kijowsko-Światoszyńskim, który w wyniku reformy administracyjnej w Ukrainie został zlikwidowany. Historia współpracy realizowanej z tym samorządem znajduje się tutaj: https://powiat.poznan.pl/rejon-kijowsko-swiatoszynski/

 

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 28 lipca 2022