Rozpoczyna się budowa tunelu (25.09.2022)

logotyp wyborcza.pl nowe

Od pół roku trwa budowa tunelu w Plewiskach na ul. Grunwaldzkiej. We wtorek rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja koło Poznania – budowa tunelu w Kobylnicy pod linią kolejową z Poznania do Gniezna.

Chodzi o przejazd kolejowy na drodze, która prowadzi od tzw. starej “piątki” (Poznań – Gniezno) w Kobylnicy do Swarzędza Kierowcy często muszą tutaj stawać przed zamkniętymi rogatkami, bo linią kolejową do Gniezna kursują nie tylko lokalne pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, ale i dalekobieżne do Gdyni i Olsztyna. Codziennie tą drogą przejeżdża ok. 12,5 tys. pojazdów. Są to głównie samochody osobowe, którymi mieszkańcy aglomeracji dojeżdżają do pracy w Poznaniu i Swarzędzu.

Inwestycja ma już wszystkie pozwolenia. Plac budowy został przekazany wykonawcy i we wtorek, 27 września rozpoczynają się prace. – Ogromnie się cieszę z rozpoczęcia tej inwestycji, tak bardzo ważnej dla naszej gminy. Po jej zakończeniu nie będzie już korków w Kobylnicy. Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, rondo – mówi Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Inwestycja szacowana jest na około 50 mln zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi z budżetu PKP PLK. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego oraz gminy Swarzędz. – Prace obejmują budowę 70-metrowego tunelu pod torami, a także około 500 metrów dróg dojazdowych. Powstanie 7-metrowa jezdnia, szerokie chodniki i ścieżka rowerowa – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Do stworzenia kompleksowego układu komunikacyjnego konieczna jest przebudowa skrzyżowania ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką 194 (ulica Poznańska). Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, w ramach odrębnego projektu, zbuduje w tym miejscu rondo. – To niezwykle ważna inwestycja, która znacznie poprawi bezpieczeństwo. Skróci się też czas przejazdu w kierunku Poznania, Swarzędza oraz Pobiedzisk – cieszy się Jan Grabkowski, starosta poznański.

Od wtorku, 27 września kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na ul. Dworcowej w Kobylnicy. Na początku będą to zwężenia jezdni. Później stanie się ona jednokierunkowa na odcinku od Krótkiej do Swarzędzkiej. Objazd zostanie wyznaczony ulicami Polną i Krótką. Poważniejsze zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w październiku.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 1 października 2022