Samorządowcy mówią jednym głosem (07.07.2022)

W Poznaniu obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rozmowy skupiły się wokół finansów samorządów, reformy służby zdrowia, oświaty i pomocy uchodźcom.

Podczas II Nadzwyczajnego Zjazdu Samorządowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkali się przedstawiciele samorządów różnego szczebla z całego kraju. To reprezentanci różnych korporacji samorządowych: Związku Województw RP, Związku Gmin Wiejskich, Unii Miasteczek Polskich i Związk Miast Polskich. Ale wszyscy mówili jednym głosem.

– Spotkaliśmy się, by wypracować wspólne stanowisko, które zostanie przedstawiane podczas posiedzeń ze stroną rządową. Dotyczy ono różnych tematów. Tym najważniejszym są finanse, bo od nich wszystko się zaczyna. Tyle samorządu w naszym działaniu, ile własnych pieniędzy. Jeżeli część z nich nam się zabiera, to zaczynają się problemy, których nie zrekompensuje żadna subwencja – stwierdził starosta poznański Jan Grabkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poznańskim hotelu Mercure.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę na problem pomocy dla uchodźców: – Potrzebujemy nowej, długofalowej polityki migracyjnej i zmian systemowych. Proponujemy szereg praktycznych rozwiązań zakresu edukacji, ochrony zdrowia, polityki społecznej, mieszkalnictwa i pracy, które pomogą obywatelom Ukrainy w codziennym życiu w Polsce.

O coraz mniejszych dochodach własnych samorządów mówił z kolei Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich. Obecną sytuację w oświacie, która wymaga ciągłego dofinansowania ze strony samorządów, przybliżył Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic i prezes Unii Miasteczek Polskich, problemy związane z energetyką nakreślił Marek Wójcik, ekspert do spraw legislacyjnych w Związku Miast Polskich, a o kłopotach samorządowców związanych z polityką dotyczącą odpadów opowiadał Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich.

Samorządowcy pracowali bowiem nad następującymi zagadnieniami:

• nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,
    finansowanie zadań oświatowych,
  • wyegzekwowanie działań osłonowych dla samorządów w związku ze zmianami cen energii elektrycznej, gazu i oleju opalowego,
  • rola samorządów w gospodarce odpadami, w sytuacji braku
  • systemowych rozwiązań dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta,
  • rządowa propozycja „restrukturyzacji” szpitali,
  • wsparcie przez samorządy uchodźców z Ukrainy.

Lubuskie Warte Zachodu

Opublikowano: 8 lipca 2022