MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Skrzynki rok po otwarciu

Dni Otwartych Skrzynek

– Dzień Otwartych Skrzynek to festyn, który jest świętem tego miejsca. Bardzo się cieszę, że zdecydowaliśmy się wraz z zarządem powiatu na odnowienie tego wspaniałego zabytku oraz utworzenie instytucji kultury, która zajmuje się dziedzictwem kulturowym i kulinarnym naszego regionu. Za sprawą działającego tutaj Instytutu Skrzynki odbywają się koncerty, wystawy czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Latem działa tu także kino plenerowe. Jest to też miejsce szkoleń, konferencji, spotkań biznesowych czy rodzinnych. Co warte podkreślenia, wiele wydarzeń kulturalnych ma wstęp wolny – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.

Z okazji rocznicy Dwór w Skrzynkach odwiedziło wielu mieszkańców powiatu. Obiekt rozbrzmiewał nutą ludowych pieśni, tanecznych klasyków i… ćwierkaniem ręcznie robionych drewnianych ptaszków. Gości przyciągnęły nie tylko stoiska z lokalnym rzemiosłem, jak ceramika, biżuteria, mydełka ale także przysmaki na festynowych stoiskach, w kuchni grillowej i dworskiej restauracji. Można także było zwiedzi obiekt i uczestniczyć w wykładach.

Bartek Świątek, mieszkaniec Buku, niezwykle zajmująco opowiadał o najbliższym otoczeniu Skrzynek. Mottem wykładu było piękne zdanie „Cudzą ziemię poznać warto – swoją obowiązek”. O turystycznych atrakcjach regionu na stoisku promocyjnych opowiadali też pracownicy Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Zwiedzający chętnie sięgali po tzw. “niedzielne przewodniki” oraz zapoznali się z wakacyjnymi aktywnościami w powiecie poznańskim. O tym, że warto też poznać lokalne smaki przekonywał reprezentant z Browaru Szreniawa, członek Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, którego Instytut Skrzynki, jest operatorem.

Tajemnice szlachetnej tradycji zdradzali również Janusz Łakomiec i Hieronim Błażejak, którzy wiedzą wszystko o nalewkach: z czego je robić, kiedy i gdzie zbierać owoce oraz jak zaczarować smak lata, by w domowej nalewce rozgrzewał w długie zimowe wieczory. Iza Urbanowicz z kolei przekonywała, że letnie grzybobranie – czyli de facto narodowy sport Polaków, może być równie udane jak jesienne. Kolejny prelegent, Kamil Szpotkowski opowiadał o dzikiej kuchni, a to nic innego jak spacer po łąkach, lasach i przydrożnych zaroślach w poszukiwaniu roślin często niedocenianych, uważanych za zwykłe chwasty, a jednak mogących bardzo urozmaicić naszą kuchnię.

Gieno Mientkiewicz opowiadał natomiast o serach zagrodowych i zachwalał polskie i regionalne sery, których niezliczone gatunki mogą spokojnie konkurować z francuskimi serowymi arcydziełami. Pasją do pszczół, pszczelarstwa i miodów zarażała z kolei Karolina Echaust, p.o. kierownika Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego mieszczącego się w Dworze Skrzynki. O detalach w architekturze opowiadały Dagmara Pawlak i Katarzyna Weiss z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, przekonując, że nawet układy ulic to sztuka, którą warto docenić.

Goście zgromadzeni w Skrzynkach z przyjemnością poznawali smaki powiatu poznańskiego na stoiskach przedstawicieli szlaku kulinarnego. A na sznurku rozwieszonym pomiędzy drzewami dworskiego parku powstała galeria prac małych artystów, którzy z zapałem kolorowali obrazki kojarzące się z wakacjami. Na warsztatach przygotowanych przez lokalne rzemieślniczki tworzyli mydełka, biżuterie czy wyroby rękodzielnicze. Były też inne niespodzianki, także te muzyczne…

– Obecni byli zachwyceni występem młodych członków poznańskiego zespołu Poligrodzianie, a do tańca nogi same rwały się także przy klasykach muzycznych zespołu Alpaka Band – podsumował Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. – Już teraz zapraszamy na kolejne wakacyjne, muzyczne wydarzenia w Dworze Skrzynki. Gości, którzy w weekendy przyjeżdżają do restauracji czy kuchni grillowej zachęcamy aby odwiedzili bieżącą wystawę fotografii w Galerii Skrzynki i Salę Pamięci i Tradycji znajdujące się w przyziemiu obiektu – dodał.

Harmonogram muzycznych wydarzeń w Dworze Skrzynki:

  • niedziela, 14 lipca, g. 16.00: zespół SWEET BAND – Gdybyś Kochał Hej – popołudnie z przebojami do tańca (lata 60-te, lata 80-te) – (wstęp wolny)
  • niedziela, 21 lipca, g.15.00: BLACK NIGHT -Gitarowe elektryczne granie – motocyklowe popołudnie w Skrzynkach – (wstęp wolny)
  • sobota, 27 lipca, g. 19.00: ŁADA GORPIENKO – Ballady krakowskich piwnic – Okudżawa i pieśni żydowskie
  • sobota, 3 sierpnia, g. 19.00: STREFA ZERO – Tribute to KORA i piosenki Maanamu.
  • sobota, 10 sierpnia, g.19.00: GOOD STAFF – Bez kochania trudno – polski folk na jazzowo
  • niedziela, 11 sierpnia, g.15.00: zespoły folklorystyczne świata w ramach edycji międzynarodowej XVII Festiwalu Sztuki Ludowej – (wstęp wolny)
  • sobota, 17 sierpnia, g. 19.00: SZYMON GĄDA – Krawczyk – Wodecki – Krajewski
  • sobota, 24 sierpnia, g. 19.00: KATARZYNA TAPEK – Lata 20te, lata 30te
  • sobota, 14 września, g. 16.00 SoundLovers – Przebojowe Skrzynki – (wstęp wolny).

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne na stronie www.dworskrzynki.pl

Przygotował: Instytut Skrzynki
Zdjęcia: Wydział Promocji I Aktywności Społecznej

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 lipca 2024