Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube

Smaki powiatu na dożynkach

grafika

W sobotę, 7 września odbędą się 30. Dożynki Miejskie i Święto Chleba w Poznaniu. Tradycyjnie już wydarzenie będzie odbywało się w Parku Wilsona. Poza wieloma atrakcjami, podczas imprezy będzie można odwiedzić stoiska wybranych członków Szlaku kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Poza tym na zaproszenie Instytutu Skrzynki, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłowego Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprezentuje pokaz wytwarzania wg tradycyjnej receptury „Kiełbasy białej wielkopolskiej parzonej”, którą zakończy bezpłatna  degustacja.

Instytut Skrzynki zorganizuje też podczas Dożynek konkurs wiedzy o wielkopolskiej kuchni. Na laureatów czekają voucher do restauracji Dworu Skrzynki oraz zestawy upominków od powiatu poznańskiego. Formularze zgłoszeniowe dostępne będą na stoisku szlakowym. Będzie to również okazja do zapoznania się z ofertą turystyczną powiatu poznańskiego. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi o godz. 12:35 na scenie wydarzenia w Parku Wilsona.

Tradycja organizacji Dożynek Miejskich w Poznaniu jest związana z historią naszego miasta. W wyniku zmian administracyjnych do Poznania włączone zostały okoliczne wsie, których niektórzy mieszkańcy do dziś są aktywnymi rolnikami. Najwięcej gospodarstw rolnych znajduje się  na terenach będących dawnymi wsiami: Spławie, Szczepankowo, Garaszewo, Pokrzywno, Krzesiny, Starołęka, Minikowo, Głuszyna, Fabianowo i Kotowo, Morasko i Radojewo.

Program dożynek 2024:
12:00 Msza święta – kościół p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska)
13:00 Przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Wilsona (ul. Stolarska, ul. Śniadeckich, ul. Parkowa)
13:40 – Powitanie gości
14:00 – Obrzęd dożynkowy – Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej POLIGRODZIANIE
15:40 – Czysta Energia
18:00 – Kabaret Czesuaf
19:00 – koncert Kasia Wilk

W programie ponadto od godziny 11:00 w Parku Wilsona
– „Szneka z glancem” dla każdego
– animacje dla dzieci, w tym o godz. 12:00 spektakl Teatru Mozaika
– występy artystyczne,
– konkursy wiedzy o piekarstwie i gwary poznańskiej oraz konkurs smaki powiatu poznańskiego
– stoiska z produktami regionalnymi, prezentacja lokalnych firm, wystawcy
– pokaz wyrób białej kiełbasy oraz degustacja, smaki regionu – Szlak kulinarny Smaki Powiatu Poznańskiego
– zwiedzanie schronu w Parku Wilsona oraz Palmiarni Poznańskiej – Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz
– zumba

W tym roku dożynki odbędą się razem z Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Uczestnicy poznają tajniki piekarstwa, a także dowiedzą się ciekawostek o wartości odżywczej pieczywa i jego roli w diecie człowieka. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy dożynkowej z okazji 30-lecia wspólnego przeżywania święta plonów na placu Kolegiackim, która będzie dostępna od 02.09.2024 r. do 20.09.2024 r. Serdecznie zapraszamy!

Przygotował: Instytut Skrzynki

grafika