Sołtysi spotkali się w Poznaniu (09.03.2023)

logo radio poznań

Cierpliwości i dobrych zmian w prawie – to jedne z wielu życzeń składanych w czasie Powiatowego Dnia Sołtysa. W Poznaniu spotkali się sołtyski i sołtysi z gmin powiatu poznańskiego.

Dorota Wysz i Jolanta Fudra z gminy Kleszczewo podkreślają, że ich służba to przede wszystkim praca z ludźmi i dla ludzi: Pracujemy i jesteśmy z ludźmi, a każdy ma inny charakter, natomiast cierpliwości brakuje nam wszystkim. Chcemy cierpliwość przekazywać innym, bo lepiej pracować w spokoju i razem. Sołtys to funkcja, jednostka pomocnicza, jednak sam w sobie nie ma osobowości prawnej. Jest po prostu osobą fizyczną, dlatego byłoby ważne żeby, tak jak fundacje lub stowarzyszenia, sołtys mógł sam założyć przykładowo zwykłe konto sołeckie – mówiły.

Środowisko sołtysów liczy również na większą samodzielność finansową sołectw względem gmin. W parlamencie została złożona petycja w sprawie ustawy o dodatkach do emerytury i ubezpieczeniu zdrowotnym z racji wykonywania obowiązków sołtysa. W powiecie poznańskim funkcjonuje 263 sołectw i osiedli. W prawie połowie z nich funkcje sołtysa sprawują kobiety.

Radio Poznań

Opublikowano: 12 marca 2023