Starosta z absolutorium (15.06.2022)

portal samorządowy

Ceną demokracji jest podejmowanie odważnych decyzji. A w 2021 roku stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami i wyszliśmy z nich zwycięsko – podkreślał podczas sesji absolutoryjnej Jan Grabkowski, starosta poznański. Starosta wraz z zarządem powiatu otrzymał zdecydowaną większością głosów wotum zaufania i absolutorium za 2021 rok.

Powiat poznański jest największy w kraju. W 2021 roku dochody samorządu wyniosły prawie 456,5 mln zł, a wydatki ponad 457,5 mln zł. Od lat niezmienne najwięcej pieniędzy wydawanych jest na inwestycje drogowe, oświatę i politykę społeczną. W ubiegłorocznym budżecie znalazły się też środki na stypendia socjalne dla Białorusinów czy dofinansowanie działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu. zabrakło środków na ochronę zdrowia, zabytki, bezpieczeństwo czy działania proekologiczne.

Jak przyznawali samorządowcy, kolejny rok pokazał, że mimo pandemii, rosnącego podatku „janosikowego” (44,6 mln zł) i niewystarczającej subwencji oświatowej – kondycja finansowa samorządu jest dobra.

Blisko 120 mln zł powiat wydał na zarządzanie drogami. Wiele inwestycji prowadzonych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu to zadania wieloletnie. W zeszłym roku trwały prace projektowe i przygotowania do budowy tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy, budowy drogi Borówiec – Krzesiny, a także budowy mostu na Warcie i nowej drogi Luboń-Czapury. Na realizację inwestycji i przygotowania do kolejnych powiat poznański wydał w 2021 roku ponad 66 mln zł.

Natomiast na lokalny transport zbiorowy przeznaczono prawie 2,9 mln zł. Pieniądze wsparły m.in. przewozy autobusowe w ramach PKS-u. Natomiast Poznańską Kolej Metropolitalną dofinansowano kwotą ponad 1,6 mln zł. Podobnie jak w minionych, tak i w ubiegłym roku trzeba było dołożyć do oświaty. W sumie wydano ponad 103 mln zł, przy subwencji oświatowej na poziomie 63 mln zł.

– Różnica pokryta została z własnych środków – tłumaczy Jan Grabkowski. – Od lat koszty te nie są doszacowane. Na szczęście nie oszczędzamy na edukacji i dlatego sukcesywnie prowadzimy remonty w naszych placówkach, organizujemy kursy i szkolenia, nagradzamy stypendiami najwybitniejszych uczniów czy doposażamy nasze specjalistyczne pracownie.

Jednym z większych wydatków było zagospodarowanie terenu wokół ZS w Bolechowie wraz z ogrodzeniem, strefami rekreacyjnymi, zielenią, placem przed szkołą, parkingami oraz oświetleniem i monitoringiem (2,27 mln zł). Z kolei 2 mln zł wyniosła dotacja dla Poznania w ramach szkolnictwa specjalnego.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 17 czerwca 2022