To lider polskiej edukacji specjalistycznej (03.06.2022)

logo głos wielkopolski

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach to miejsce, gdzie historia łączy się z przyszłością. Jednak przede wszystkim to miejsce, które daje ogromną szansę osobom niewidomym z całego kraju. W piątek placówka obchodziła swoje 75-lecie.

– To serce Owińsk, a nawet całego powiatu poznańskiego, które bije nieprzerwanie już 75 lat. Jest naszą dumą i pokazuje, jak można spełniać marzenia, które skupiają się wokół najmłodszych. Zmiany, jakie przez minione lata zachodziły w tym miejscu zarówno pod względem poziomu nauczania, ale też bazy dydaktycznej i warunków bytowych są powodem naszej wielkiej satysfakcji i radości. Dziś samodzielnego życia chce się tu uczyć młodzież z całego kraju – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na uroczystości 75-lecia pojawili się także m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, dyrektor wielkopolskiego kuratorium oświaty Robert Gaweł, prezes Polskiego Związku Niewidomych Andrzej Brzeziński, a także posłowie i przedstawiciele władz gminy. Oprócz nich w jubileuszu udział wziął także wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

– To ważny moment, żeby spojrzeć w przeszłość, ale też myśleć o przyszłości. Poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych technologii, które mogą służyć wsparciem osobie z niepełnosprawnością wzroku jest tym, co w sposób szczególny was wyróżnia. Szkoła w Owińskach to jeden z liderów polskiej edukacji specjalistycznej, wspierającej uczniów z niepełnosprawnościami – zwrócił się do przedstawicieli ośrodka wiceminister Paweł Wdówik.- Dla osób z niepełnosprawnością edukacja jest tym, co w najwyższy sposób zwiększa szanse na niezależne życie. Nie renty socjalne, nie finansowa pomoc państwa, ale możliwość samodzielnego uzyskiwania dochodów, czyli podejmowania pracy – dodawał.

Dyrektor placówki podkreślał z kolei, że “w ośrodku najważniejsze są dzieci”. – To właśnie na nich skupiają się nasze działania, myśli, marzenia. Szkołę tworzą ludzie, dla których praca jest pasją, powołaniem i misją. Nie tylko nauczyciele czy wychowawcy, ale wszyscy pracownicy dbają o to, by dla uczniów ośrodek był drugim domem. Szczęście dziecka, jego uśmiech i bezpieczeństwo są dla nas wszystkich priorytetem – mówił podczas gali Bartłomiej Maternicki, dyrektor SOSW w Owińskach.

Obchodom jubileuszu 75-lecia ośrodka towarzyszył również piknik rodzinny. W Parku Orientacji Przestrzennej stanęły trampoliny, dmuchańce, ale także wiele kącików, w których dzieci mogły rozwijać swoje pasje, kreatywność i dobrze się bawić. Pojawiły się m.in.: kącik kulinarny, kącik EKO – przy którym uczono np. segregacji śmieci, kącik rękodzieła, gdzie można było samodzielnie tworzyć z wikliny, jak również kącik integracji sensorycznej. Nie zabrakło też miejsc do aktywności sportowej czy plastycznej.

SOSW to szkoła podstawowa, liceum, szkoła branżowa I stopnia i szkoła przysposabiająca do pracy, a także biblioteka i internat. W szkole podstawowej nauka odbywa się na dwóch etapach. Atutem są zespoły klasowe liczące maksymalnie 10 osób. W ośrodku dzieci biorą udział w zajęciach z terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej, rehabilitacji ruchu czy hipoterapii. Korzystają z terapii widzenia oraz manualnej. Uczęszczają na zajęcia z logopedii oraz posługiwania się pismem brajla. Ponadto rozwijają swoje pasje oraz talent.

Ośrodek w Owińskach to jednak nie tylko szkoła czy placówka wychowawcza. Zastosowano tu wiele rozwiązań, które pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym w codziennym funkcjonowaniu. Unikatem na skalę światową jest otwarty w 2012 roku Park Orientacji Przestrzennej, który zwyciężył w konkursie „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. Ponadto w placówce działa jedyna w kraju oraz na naszym kontynencie pracownia tyfloakustyczna, służąca usprawnianiu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia. Powstaje tu biblioteka zapachów, w której zgromadzono ponad 6 tysięcy próbek, dzięki czemu poznamy zapach smaru lokomotywy, pyłu bursztynu czy… kupy słonia.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 6 czerwca 2022