To wydarzenie o ogromnym znaczeniu (01.12.2022)

W czwartek w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu otwarto Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym. To historyczny moment nie tylko dla poznańskiej placówki, ale przede wszystkim dla całego kraju. W tym miejscu szybko i bezboleśnie będą mogły być leczone kobiety z całej Polski. – To nowa jakość minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, która stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów w znieczuleniu ogólnym i pozwala skutecznie zminimalizować dolegliwości – mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Histeroskopii prof. Maciej Wilczak, dyrektor szpitala.

W uroczystości udział wzięli Adam Niedzielski – minister zdrowia, prof. Andrzej Tykarski – rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Jan Grabkowski – starosta poznański, Michał Zieliński – wojewoda wielkopolski oraz Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Poznania. – To wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla polskiej medycyny. Mamy bardzo znaczący ośrodek, który będzie stosował nowoczesną metodę diagnostyki i leczenia. Pozwoli też na to, żeby kształcić też innych lekarzy w Polsce. Można powiedzieć, że tworzymy tutaj centrum kompetencji, które związane jest z zabiegami histeroskopii – podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia. Otwarcie centrum możliwe było dzięki finansowaniu z budżetu Starostwa Powiatowego w Poznaniu, z którego na ten cel przeznaczono prawie 2 mln złotych.

– Wielu z pewnością się dziwi, dlaczego starosta poznański, mający swój szpital, podjął decyzję o zainwestowaniu w tę metodę. Otóż ten szpital przyjmuje pacjentki także z powiatu poznańskiego, a nasz powiatowy szpital w Puszczykowie nie prowadzi oddziału ginekologiczno-położniczego. W związku z tym padła decyzja, by sfinansować tę inwestycję – wyjaśniał Jan Grabkowski, starosta poznański. Nie zabrakło także zagranicznych gości reprezentujący wiodące ośrodki specjalizujące się w minimalnie inwazyjnych technikach operacyjnych, w tym twórcę tej metody. Na uroczystym otwarciu pojawili się też prof. Bruno van Herendael – Medical Director – International Society for Gynecologic Endoscopy ISGE oraz dr Giampietro Gubbini, twórca systemu Gubbini – dr Giampietro Gubbini.

– Większość pacjentów, którzy poddawani są procedurom endoskopowym, jest znieczulana ogólnie. Tutaj krok po kroku pacjent uczestniczy w każdym etapie wykonania tego zabiegu. To znaczy, że pacjentka może dokładnie obserwować swoją operację i jest to naprawdę jedna z najwyższych jakości na świecie. To jest istotne, by ograniczyć strach i niepokój – zwraca uwagę prof. Wilczak. Co istotne, pacjentka po około 1,5-2 godzinach od zabiegu może opuścić szpital. Na stronie szpitala udostępniony jest film obrazujący, jak wygląda taki zabieg, by każda z pacjentek wcześniej mogła się na niego przygotować. – Wszystkie te usługi wykonywane są w ramach odpłatności przez NFZ, nie wymagają żadnej dopłaty i nie jest potrzebne żadne skierowanie. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu 61 841 96 02 lub 61 841 91 84. Wszystkie informacje znajdują się także na stronie internetowej naszego szpitala – informuje dyrektor szpitala.

– Najczęstszym powodem niepokoju jest pojawiające się niezrealizowane w okresie trwania miesiączki krwawienie z macicy. Ta sytuacja niestety dla części pacjentek wiąże się z poplamianiem, pokrwawianiem między miesiączkami, co jest niezwykle niepokojące. Niestety, co mówię z żalem, dominującą metodą diagnostyczną w tym zakresie jest skrobanie jamy macicy. Mówiąc krótko – operowanie na ślepo – tłumaczy prof. Wilczak. – Chciałbym zapytać, kiedy czujemy się bardziej komfortowo – kiedy wchodzimy do pomieszczenia, w którym jest zgaszone światło i nie wiadomo, gdzie znajdują się meble, czy lepiej zajrzeć tam i przejść przez to pomieszczenie, kiedy jest zapalone światło? To jest podstawowa różnica między tą histeroskopią w znieczuleniu miejscowym, którą proponujemy – dodał.

Nasze Miasto Poznań

Opublikowano: 2 grudnia 2022