Trzy miliony zł na ratowanie zabytków (22.05.2020)

logo głos wielkopolski

– Klasycznym przykładem architektury przemysłowej, wymienianym w podręcznikach są obiekty dawnej fabryki chemicznej w Luboniu – mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków, dodając, że w tym roku powiat dofinansuje prace renowacyjne przy remontach dachów tego kompleksu. I zaznacza: – To budynki o wartości ponadregionalnej, będące nie tylko znakiem rozpoznawczym Lubonia, ale też prawdziwą perłą tego typu budownictwa.

W pierwszym etapie rewitalizacji zostanie poddana Hala Poelziga, dawnego magazynu superfosfatu w Luboniu. Wsparcie wyniesie 89,5 tys. zł. 800 tys. zł przekazano na ratowanie poznańskiego kompleksu klasztornego franciszkanów. Dotację otrzymał też zamek w Kórniku, gdzie konserwacji zostaną poddane średniowieczne mury wewnętrzne przyziemia zamku oraz przebudowane będą alejki parkowe w Arboretum.

– Zamek w Kórniku z otoczeniem każdego roku staje się piękniejszy. Do tej pory przeznaczyliśmy na prace renowacyjne blisko milion dwieście tysięcy złotych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. ­I przypomina: – Na terenie powiatu znajduje się wiele zabytków, którym przez minione lata, dzięki wsparciu powiatu poznańskiego, udało się przywrócić świetność. Dzięki przeznaczaniu co roku dotacji, dziś w niektórych obiektach prace są praktycznie skończone.

Biegański zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności należało zająć się ratowaniem drewnianych zabytków. – Obiekty drewniane są szczególnie narażone na szybą degradację – podkreśla Biegański. – Wiele z nich dzięki dotacji powiatu udało się ocalić od zapomnienia. Przykładem może być kościół w Rogalinku czy Kleszczewie, w którym w tym roku zakończą się prace renowacyjne.

300 tys. zł otrzyma też kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku, gdzie planowane są prace remontowe i restauracyjne przy dzwonnicy oraz ogrodzeniu. Do tej pory powiat poznański przeznaczył na wsparcie tej świątyni prawie 1,3 mln zł. Dofinansowanie przyznano także kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sobocie, gdzie zaplanowano remont elewacji oraz dzwonnicy. Powiat poznański już trzeci rok z rzędu wspiera odnowę tego sanktuarium, łącznie na ten cel przekazano już prawie 360 tys. zł.

W ostatnich latach powiat przeznaczył ponad 600 tys. zł na ratowanie kościoła św. Mikołaja w Owińskach. W tym roku przewidziano tutaj renowację ceglano-kamiennego muru bramy ogrodzenia cmentarza. Po raz pierwszy dotację otrzyma park dworski w Chludowie, gdzie wyremontowana zostanie sztuczna grota oraz będą przeprowadzone prace związane z zabezpieczeniem drzewostanu. W tym przypadku wsparcie wyniesie 40 tys. zł.

Na dofinansowanie mogą liczyć też willa z ogrodem przy ul. Cienistej w Puszczykowie (30,5 tys. zł), czy kościół św. Jadwigi w Łodzi, w gminie Stęszew (50 tys. zł). Po raz kolejny wsparcie uzyskał rewitalizowany były dworzec kolejowy w Puszczykowie, który wcześniej skorzystał z dotacji w wysokości nie ma 144 tys. zł, a teraz dostanie 17,5 tys. zł na modernizację instalacji elektrycznej w drewnianej części obiektu.

Program odnowy zabytków obejmuje też dofinansowanie remontów: dachu dworku w Złotniczkach oraz fragmentu ściany frontowej i ganku Dworu Jackowskich we Wronczynie. Kwota 30 tys. zł zostanie przeznaczona m.in. na obróbki blacharskie, malowanie, naprawę posadzek czy deskowanie dachu. Dodajemy, że na renowację dworku powiat wcześniej wyłożył już ponad 173 tys. zł.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 25 maja 2020