Potok spod Tuczna – zespół jezior: szlak kajakowy

Największym dopływem (prawym) rzeki Głównej jest Potok spod Tuczna. Jego długość wynosi ok. 9 km, a powierzchnia zlewni 72,2 km2. Wypływa on z Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka w okolicach Tuczna, z jeziora o tej samej nazwie i przepływa przez ciąg kolejnych jezior od Jeziora Kołatkowskiego i Stęszewskiego, poprzez Jeziora Wronczyńskie i Jerzyńskie.

Park Krajobrazowy powstał w 1993 roku i miał na celu zachowanie i ochronę największego i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego w Powiecie Poznańskim, o dużych wartościach przyrodniczych i naukowo-dydaktycznych. Przez cały rok miejsce to odwiedzają turyści poszukujący ciszy i spokoju. Puszcza jest terenem mało zurbanizowanym o ogromnej wartości krajobrazowej i przyrodniczej.

Walory krajoznawcze i przyrodnicze to przede wszystkim urozmaicony polodowcowy krajobraz, sporo malowniczo położonych jezior, piękne lasy, rezerwaty i pomniki przyrody. Krajobraz został ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia nazywanego Bałtyckim. W wyniku działań lądolodu powstały wzgórza morenowe, rozległe pola sandrowe oraz rynny, które w większości wypełnione są wodami i tworzą charakterystyczne jeziora. Największa z rynien rozciąga się od Pobiedzisk przez Murowaną Goślinę po dolinę Warty. W jej zagłębieniach leży 14 jezior. Na szczególną uwagę zasługują Biezdruchowskie (43,0 ha), Jerzyńskie (37,5 ha), Wronczyńskie Wielkie (37,6 ha) i Małe (19,2 ha), Stęszewskie (15,0 ha), Kołatkowskie (76,0 ha) i Tuczno (13 ha). Ich ciąg może stanowić ciekawy teren do uprawiania turystyki kajakowej. Najdłuższym z jezior jest Jezioro Kołatkowskie (ok. 2,4 km), a najkrótszym jest Jezioro Wronczyńskie Małe (ok. 0,5 km).

Tereny wokół jezior tylko w niewielkim stopniu zagospodarowane są jako ogródki działkowe i tereny letniskowe. Zdecydowanie większą część terenu zajmują kompleksy leśne. Pod względem przystosowania jezior do uprawiania turystyki wodnej udostępnione jest Jezioro Wronczyńskie, nad którym znajduje się Stanica Leśna Wronczyn, na terenie którym znajduje się: pomost dla kajakarzy, plaża, bar, duża wiata (mogąca pomieścić około 200 osób), pola namiotowe, pole campingowe, domki, wyznaczone zostały również miejsca do bezpiecznego grillowania oraz miejsce na ognisko, znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia kajaków. Z Jeziora Wronczyńskiego Wielkiego przedostać się można na Jezioro Wronczyńskie Małe, nad którym znajduje się zielona szkoła oraz punkt widokowy.

W trakcie postoju wybierając się na wycieczkę do wsi Wronczyn na uwagę zasługuje dwór szlachecki zbudowany na przełomie XVIII/XIX w. Natomiast jeziora: Tuczno, Kołatkowskie i Stęszewskie kuszą urodą i tajemniczym nastrojem. Wszystkie jeziora są bardzo atrakcyjnym terenem dla wędkarzy, którzy często je odwiedzają.

Potok spod Tuczna uchodzi do rzeki Głównej przy miejscowości Nadrożno około 2 km za Jeziorem Biezdruchowskim. Nad Potokiem spod Tuczna i jeziorami przez które przepływa położone są następujące miejscowości: Tuczno, Wronczyn i Złotniczki. Mieszkańcy tych miejscowości, pozostałych osad i wsi oraz przyjezdni turyści szeroko korzystają z wszystkich możliwości stworzonych w tym miejscu dla relaksu, rekreacji i aktywnego wypoczynku. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i campingi, lasy pełne grzybów, pomniki przyrody oraz interesujące rezerwaty przyrody czekają na wszystkich.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Potok spod Tuczna wraz z ciągiem jezior jest bardzo atrakcyjnym obszarem dla uprawiania turystyki wodnej, jednak wciąż mało znanym i nie do końca odkrytym. Ze względu na ciągle obniżający się poziom wód, niestety nie da się przepłynąć całej trasy bez przenosek. Z tego względu możemy go określić jako szlak uciążliwy. Przenoski między poszczególnymi jeziorami mogą być długie i trudne. Ze względu na walory przyrodnicze oraz urokliwość jezior warto byłoby stworzyć w pełni przepływalny szlak kajakowy. Początek spływu zaplanować można z Jeziora Kołatkowskiego, a zakończyć na Jeziorze Wronczyńskim Małym. Byłby to przepiękny szlak kajakowy dostosowany dla osób początkujący i doświadczonych kajakarzy, który zachęciłby do rodzinnego pływania po wodach Powiatu Poznańskiego, a przy większych inwestycjach i regulacji rzeki możliwe byłoby przepłynięcie kajakami nawet do Jeziora Biezdruchowskiego.

Przed rozpoczęciem wędrówki, wskazane jest zapoznanie z informacjami dotyczącymi wykorzystywania danego akwenu jak np. regulamin biomanipulacji.

Potok spod Tuczna – zespół jezior
Nazwa jeziora Powierzchnia Długość UWAGI