MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Wrz 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Puszczykowo

Miejscowość Puszczykowo położona w urokliwym otoczeniu lasów – na lewym brzegu Warty, odznacza się wybitnymi walorami turystycznymi i rekreacyjnymi. W początkach XX wieku, a zwłaszcza w okresie międzywojnia zaczęto tworzyć luźną zabudowę willową. Zdecydowana większość dawnych budowli ze względu na wartości estetyczne i historyczne pozostaje obecnie pod ochroną.

Wśród  szczególnie interesujących obiektów zobaczyć można dom Cyryla Ratajskiego – przedwojennego prezydenta Poznania, piękne wille przy ulicach Mickiewicza, Spokojnej i Fiedlera, budynki mające charakter dworków z początku XX wieku przy ulicach Sobieskiego i Kopernika, a także murowane domy szachulcowe.

W stylowej budowli pałacyku myśliwskiego z początku XX wieku na ul. Podleśnej mieści się obecnie siedziba Urzędu Miejskiego. Ciekawa pod względem architektonicznym jest również willa przy ul. Poznańskiej 94 – z mansardowym dachem i wspartym na kolumnach balkonem. Z przełomu wieków pochodzi położony w leśnej scenerii tuż nad Wartą, pensjonat “Rusałka.”

Puszczykowo w latach 20-tych minionego wieku zasiedlone zostało przez przedstawicieli ówczesnych elit – osoby wywodzące się ze środowiska artystycznego i naukowego. Dziś na miejscowym cmentarzu odnaleźć można nagrobki artystów, profesorów, aktorów oraz powstańców wielkopolskich. Jest wśród nich także mogiła znanego podróżnika i pisarza –Arkadego Fiedlera, którego prywatne muzeum prowadzą obecnie w Puszczykowie jego synowie. Muzeum mieści zbiory pochodzące z podróży do Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Azji. Nie brak również eksponatów reprezentujących faunę odległych kontynentów. W muzealnym parku zapoznać można się z monumentami, będącymi kopiami pomników dawnych kultur.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 13 lutego 2014