Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Paź 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Rzeka Głuszynka: szlak kajakowy

Rzeka Głuszynka (zwana również Kamionką) jest prawym dopływem Warty. Długość rzeki wynosi około 34 km a powierzchnia jej zlewni ok. 400 km2. Płynie na Pojezierzu Wielkopolskim. Głuszynka wypływa z jeziora Raczyńskiego. Dalej przepływa przez ciąg jezior rynnowych: Łękno, Małe Jeziory, Wielkie Jeziory, Bnińskie, Kórnickie, Skrzynieckie Duże, Skrzynieckie Małe i Borówieckie. Na wysokości 24 km, w Kamionkach uchodzi rzeka Kopla. Głuszynka wpływa do Warty w okolicy miejscowości Czapury koło Poznania na wysokości 255 km. Głuszynka przepływa między innymi przez następujące miejscowości: Zaniemyśl, Bnin, Kórnik, Borówiec, Kamionki, Czapury i peryferyjne dzielnice Poznania – Sypniewo i Głuszynę.

Głuszynka przyciąga turystów nie tylko okolicznymi zabytkami ale także pięknymi terenami rekreacyjnymi usytuowanymi wzdłuż jezior Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. Wśród tutejszych pierwszoplanowych walorów przyrodniczych wymienić trzeba wzmiankowaną już Rynnę Kórnicko-Zaniemyską i znajdujące się na zachód od Rynny lasy. Panują tu doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji na łonie natury. Dla zapalonych wędkarzy atrakcją są jeziora bogate w różne gatunki ryb, a na zwolenników czynnego wypoczynku czekają szlaki turystyczne do pieszych wędrówek oraz szlak rowerowy w ramach Pierścienia Rowerowego Powiatu Poznańskiego. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z kąpielisk oraz ośrodków wypoczynkowych i rekreacyjnych w Błażejewku, Kórniku i Biernatkach. Tenisiści mają do dyspozycji doskonale przygotowane korty prywatnego Centrum Tenisowego w Kórniku, a w okolicznych Kamionkach i Borówcu można pojeździć konno. Po rzece, począwszy od Zaniemyśla – przy wysokim stanie wody oraz Bnina lub Kórnika – przy średnim, odbywają się spływy kajakowe.

Rozległe kompleksy leśne są ostoją dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Natomiast sama dolina Głuszynki jest w większości nie zalesiona. Znalazły tu dogodne warunki do gniazdowania różne gatunki ptaków. W dolinie rzeki Głuszynki pomiędzy miejscowościami Babki i Czapury planowana jest budowa zbiornika retencyjnego „Głuszyna”. Zlewnia Głuszynki objęta została obszarem chronionego krajobrazu o funkcji rekreacyjnej i ekologicznej. Planuje się utworzenie parku krajobrazowego w dolinie rzeki Głuszynki wraz z jeziorem Raczyńskim – Zaniemyskiego Parku Krajobrazowego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Szlak łatwy – dostępny dla wszystkich kajakarzy. Najlepszy do pływania przy wyższej wodzie. Miejscami uciążliwy – występuje kilka przenosek oraz w okolicach Borówca przy niskim stanie wody (lato, susza) występują mielizny i trudno znaleźć główne koryto rzeki przebiegające przez Jezioro Borówieckie całkowicie zarośnięte trzciną. Rzeka nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej przez cały sezon. Proponowane miejsce rozpoczęcia spływu przy moście w miejscowości Jeziory Wielkie. Zakończenie spływu w miejscowości Czapury przy moście drogowym. Istnieje możliwość kontynuacji spływu rzeką Wartą do Poznania – odległość ok. 10 km.

Rzeka Głuszynka
MIEJSCE KM OPIS UWAGI
Zaniemyśl 0,0 źródła rzeki
Jeziory Wielkie 6,0 most w Jeziorach Wielkich Początek spływu
Bnin 12,0 jezioro Bnińskie/jezioro Kórnickie Most drogowy
Kórnik 14,5 Zamek Kórnicki i Arboretum Wycieczka
Kórnik 15,0 Zastawka na końcu jeziora Kórnickiego Przenoska
Skrzynki 16,5 jezioro Skrzynki Duże
Skrzynki 17,0 jaz pomiędzy jeziorami Przepływ prawą stroną
Skrzynki 17,5 jezioro Skrzynki Małe
Kamionki 24,0 ujście rzeki Kopli
Poznań – Głuszyna 32,0 jaz Przenoska
Czapury 34,0 ujście Głuszynki do Warty Koniec spływu

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 13 lutego 2014


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum