MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Rzeka Kopla: szlak kajakowy

Rzeka Kopla jest rzeczką nizinną. Stanowi prawy dopływ rzeki Głuszynki. Źródła rzeki znajdują się w okolicach wsi Tarnowo koło Kostrzyna Wielkopolskiego. Zlewnia rzeki wynosi 386,8 km2 natomiast długość rzeki wynosi około 31 km. Rzeczka płynie w wąskim korycie przez tereny o charakterze rolniczym. Na brzegach występują połacie lasów, łąki i pola uprawne. Rzeka miejscami silnie meandruje a położenie jej z dala od sadyb ludzkich sprzyja napotkaniu nad jej brzegami różnorodnej zwierzyny.

Ujście Kopli do Głuszynki znajduje się w Kamionkach koło Poznania. Kopla przepływa przez Gowarzewo, Tulce, Koninko, Szczytniki. Jedną z większych miejscowości na trasie spływu są Tulce. Znajduje się tu przy niewielkim zalewie okazały pałac z początku XX w. otoczony parkiem, sanktuarium maryjne – późnoromański kościół ceglany z poł. XIII w., przebudowany w I pol. XVI w. oraz wieża z 1784 r. Przepływając przez wspomniane wyżej miejscowości napotyka się w nich na utrudnienia w postaci ogrodzeń prywatnych posesji dochodzących bezpośrednio do linii brzegowej, a nawet przegradzających częściowo nurt rzeki. Ujście rzeki Kopli do Głuszynki w jej 24 km w okolicy Sypniewa na terenie miasta Poznania.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Szlak trudny, uciążliwy, dostępny dla zaawansowanych kajakarzy i dla mniejszych grup tylko przy wysokim stanie wody. Na odcinku od Siekierek Wielkich do Tulc płynięcie utrudnione z uwagi na dużą ilość przeszkód wodnych (przepusty, zastawki). W dalszej części szlak łatwy, dostępny dla początkujących, bez przenosek i innych przeszkód. Miejscem rozpoczęcia spływu może być most drogowy w Siekierkach Wielkich lub zalew w Tulcach. Zakończenie spływu przy ujściu Kopli do Głuszynki (na 24 km rzeki). Do Warty pozostaje jeszcze 10 km. Przy ujściu rzeki do Głuszynki, przed lasem znajduje się dobre miejsce na biwak. Tu kończymy spływ. Można też popłynąć Głuszynką do pierwszego mostu na drodze z Daszewic do Piotrowa i tam zakończyć spływ.

Rzeka Kopla
MIEJSCE KM OPIS UWAGI
Tarnowo k/Kostrzyna 0,0 Źródła rzeki
Siekierki Wielkie 9,0 Most drogowy Początek spływu
Tulce 20,0 Zalew Początek spływu
Gądki 25,0 Most drogowy na trasie Poznań – Katowice
Koninko 28,0 Most drogowy i kolejowy
Kamionki 31,0 Ujście Kopli do Głuszynki Koniec spływu

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 13 lutego 2014