Uczniowie dostali 30 tysięcy złotych (26.10.2022)

logo głos wielkopolski

Uczniowie szkół powiatu poznańskiego otrzymali w środę, 26 października, podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu, z rąk Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, nagrody oraz stypendia.

Nagrody starosty poznańskiego, w łącznej kwocie 30 tys. zł, przyznano 31 młodym ludziom, w tym również ze szkól branżowych, za doskonałe osiągnięcia naukowe jak i pozanaukowe. Najwyższą nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł otrzymał uczeń ZS nr 1 w Swarzędzu, Alan Łapiński, za wyniki w strzelectwie sportowym. Uzyskał m.in. 2 lokatę w zawodach Brandenburg cup we Frankfurcie nad Odrą, czy 1 lokatę w X Grand Prix Polski i Perazzi cup 2022 we Wrocławiu. Wyróżnienie w wysokości 2,5 tys. zł odebrał Tomasz Łamaszewski z Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu za sukcesy w kolarstwie szosowym i torowym. Uczeń zajął m.in. I miejsce w Pucharze Polski w kolarstwie torowym we Wrocławiu w 2022 r. oraz I miejsce na Mistrzostwach Polski – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Kolarstwie Torowym w Sprincie Drużynowym w Pruszkowie w 2022 r. Na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Noculak uczennica, również ze swarzędzkiej Dwójki, która zdobywała trofea w hokeju na trawie.
Aż 23 nagrody starosty poznańskiego trafiły do młodzieży, która uczy się w szkołach branżowych I stopnia.

– Powiat poznański jest nastawiony prooświatowo. Chcemy, aby młodzież i nauczyciele pracowali w dobrych warunkach. A absolwenci kończący edukację, nie tylko byli dobrze przygotowani do zawodów, ale kontynuowali naukę, bezproblemowo dostawali się na studia. Wasze wybitne wyniki naukowe, sportowe czy w innych dziedzinach życia wystawiają świadectwo nam, samorządowcom, że oświata w powiecie prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Rada Powiatu w Poznaniu przyznała również stypendia naukowe 111 uczniom szkół zarządzanych przez samorząd, w których nauka kończy się egzaminem maturalnym. Najwięcej stypendystów –(26) reprezentowało ZS nr 1 w Swarzędzu. Ale najwyższą średnią ocen (5,87) mógł pochwalić się Michał Pytel z Zespołu Szkół w Bolechowie. – Wbrew pozorom nie wiąże się to z wielkimi wyrzeczeniami. Sporo informacji wynoszę z lekcji, co sprawia, że w domu nie muszę siedzieć po nocach nad książkami. Obecnie jestem uczniem IV klasy o profilu technik informatyk. Oprócz informatyki bardzo interesuję się również biologią i w przyszłości, w swojej dalszej edukacji, chciałbym te dwa kierunki połączyć. Na co przeznaczę stypendium? Potraktuje je trochę jako osobisty bank oszczędnościowy – przyznał M. Pytel.

Jak podkreśla starosta Jan Grabkowski tak duża liczba stypendystów pokazuje, że decyzje sprzed 20 lat były właściwe. – Postawiliśmy na rozwój oświaty, dostosowanie budynków, pomocy naukowych… Tego wszystkiego, co jest tak potrzebne, by młodzi ludzie mogli i chcieli się kształcić w naszych placówkach – dodaje starosta poznański. Warunkiem koniecznym do otrzymania comiesięcznej gratyfikacji w wysokości 250 zł netto, od września 2022 r. do czerwca 2023 r., było uzyskanie średniej ocen nie niższej niż 5,0 w poprzednim roku szkolnym. Powiat poznański na stypendia naukowe dla wyróżniających się uczniów przeznaczy prawie 300 tys. zł.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 27 października 2022