Uratują pół miliona miejsc pracy (26.04.2020)

logo Gazety Wyborczej

2,6 mld zł z funduszy unijnych pójdzie na dofinansowanie pensji i składek pracowników firm, którym spadły obroty. To pieniądze, które uratują prawie 500 tys. miejsc pracy. I kolejny dowód na konkretne wsparcie Unii Europejskiej w czasach pandemii koronawirusa.

Od kilku tygodni samorządowcy stają na głowie, by w miarę swoich możliwości znaleźć pieniądze na walkę z koronawirusem. Pisaliśmy już o tym, że samorząd wojewódzki wygospodarował m.in. prawie 79 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na zakup sprzętu ochronnego i medycznego dla służby zdrowia. Ale równie pilna jest pomoc polskim przedsiębiorcom.

Kto może liczyć na pomoc? To firmy, którym spadły obroty – także te jednoosobowe. Mogą one m.in. skorzystać z dofinansowania do pensji i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników. Dofinansowanie jest przyznawane na różnych poziomach.

Z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników mogą skorzystać też m.in. organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, a także spółdzielnie socjalne i spółki non profit. Co ważne, dofinansowanie może objąć pracowników na etacie, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ilu przedsiębiorców liczy na pomoc finansową? Np. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu – największy w Wielkopolsce, bo obejmujący miasto i powiat poznański – w ciągu pierwszych dwóch tygodni kwietnia przyjął prawie 4 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. A tylko w samej stolicy Wielkopolski działa ponad 100 tys. zarejestrowanych firm różnej wielkości. W ciągu pierwszych dwóch tygodni wypłacono łącznie 1 mln 260 tys. zł – to pierwsza zaliczka w wysokości 5 tys. zł.

– Od momentu podpisania umowy pieniądze są na koncie w ciągu dwóch dni – mówi Agnieszka Kownacka, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP w Poznaniu.

Natomiast nabór na pozostałe instrumenty realizowane z tarczy antykryzysowej ruszy 27 kwietnia. I w tym przypadku właśnie chodzi o dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw czy organizacji pozarządowych. A także o dopłaty do kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych. W poznańskim PUP te wnioski będzie można składać do 10 maja.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 27 kwietnia 2020