MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W 3 sekundy do setki…

bolid studentów

Na Wydziale Architektury oraz Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej odbyła się oficjalna premiera drugiego elektrycznego bolidu PUT Motorsport. – To przypieczętowanie wielomiesięcznych prac całego zespołu. Tym razem postawiliśmy na zupełnie nowy projekt, który ma być doskonałą platformą rozwojową na przyszłe lata – mówi Wiktor Jankowski, team leader zespołu.

PUT Motorsport to zespół wyścigowy Politechniki Poznańskiej. – W tym momencie tworzy go 37 studentów z sześciu wydziałów. Jesteśmy młodym zespołem. Powstaliśmy w 2014 roku, co przy ponad 35-letniej historii zawodów Formuła Student sprawia, że nie możemy pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem. Dzięki naszej determinacji, osiągamy jednak rezultaty, które są odzwierciedleniem naszych ambicji – zapewniają miłośnicy motoryzacji z Politechniki Poznańskiej.

O ich pozycji w tym sporcie najlepiej świadczyć to, że PUT Motorsport jako jedyna grupa w naszym kraju, każdego roku konstruuje i prezentuje nowy bolid. Tym pierwszym, w 2015 roku, była Warta. Później swoje premiery miały kolejno Wilda, Cybina, Maria, Rusałka oraz eWarta. W tym ostatnim, po raz pierwszy zastosowano napęd elektryczny. Teraz przyszła pora na kolejną premierę. – Zastosowaliśmy autorskie rozwiązania, pozwalające nam na uzyskanie jeszcze lepszych osiągów – zapewnia Wiktor Jankowski.

Sam bolid przypomina już samochody ścigające się w Formule 1. – Przy naszej konstrukcji zastosowaliśmy niektóre techniki z tego sportu. Czym to auto różni się od tego z poprzedniego roku? Choćby masą, którą poważnie, bo aż o 65 kilogramów zredukowaliśmy. Przy tak małej konstrukcji to bardzo duża różnica. Obecna masa bolidu to 170 kilogramów – dodaje team leader zespołu z Politechniki Poznańskiej.

Warto przy tym pamiętać, że samochody startuje w Formule Student nastawione są przede wszystkim na przyspieszenie oraz dynamikę, a nie na prędkość maksymalną. – Tak też jest w naszym przypadku. My możemy pochwalić się tym, że nasza konstrukcja do 100 kilometrów na godzinę rozpędza się w niecałe trzy sekundy. To wynik, którym możemy się pochwalić – uważa Wiktor Jankowski.

Pierwsze starty nowego bolidu PUT Motorsport zaplanowano jeszcze w tym miesiącu. – 21 września jedziemy na zawody do Finlandii. Jestem zdania, że możemy tam powalczyć nawet z najgroźniejszymi rywalami – twierdzi team leader zespołu. Projekt, w który zaangażowali się studenci poznańskiej uczelni wsparło wiele firm i instytucji, w tym także powiat poznański. – Bez pomocy naszych partnerów na pewno nie moglibyśmy osiągnąć tego, co osiągnęliśmy – kończy Wiktor Jankowski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 września 2021