MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W Dzień Roweru na rower!

dzieci na rowerze

3 czerwca to wyjątkowa data dla miłośników dwóch kółek i kolarstwa. Tego dnia obchodzimy bowiem Światowy Dzień Roweru. Święto jest młode, ponieważ do kalendarza trafiło przed dwoma laty, w 2018 roku. Na taki pomysł wpadł Leszek Sibilski, były polski kolarz torowy, a obecnie socjolog na Uniwersytecie w Waszyngtonie. To on też przekonał do swojego pomysłu Organizację Narodów Zjednoczonych, która to święto zatwierdziła.

Sam rower, który Wikipedia opisuje jako “jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch”, ma nieco dłuższą historię. Za jego wynalazcę uważa się niemieckiego barona Karla von Draisa, który w 1817 roku zbudował Laufmaschine, czyli maszynę do biegania. Od tego czasu rower ewoluował i trafił niemal do każdego domu na świecie.

Od wielu lat wiadomo także, że rower ma ogromny wpływ na środowisko i na nasze zdrowie. Nikogo nie trzeba też chyba przekonywać, że jazda na rowerze przynosi po prostu radość. Zapraszamy zatem na szlaki. Gdzie jeździć? Choćby po powiecie poznańskim. O ciekawych trasach piszemy TUTAJ. Szlakom rowerowym poświęcony był także jeden z naszych przewodników pt. “Powiat Poznański Rodzinnie”. Jest on dostępny TUTAJ.

dzieci na rowerze

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 czerwca 2020