Wiadomo, ile i na co wyda powiat pieniądze (14.12.2022)

Przyjęto budżet na 2023 rok. Wiadomo na co zostanie wydanych najwięcej pieniędzy w powiecie poznańskim. Najwięcej pieniędzy powiat przeznaczy na edukację (ponad 130 mln zł) oraz drogi (ponad 118 mln zł). Te wydatki pochłoną znaczną część przyszłorocznego budżetu.

– W przyszłym roku dochody powiatu poznańskiego mają wynieść 450.269.241 zł. Z kolei wydatki zaplanowano na poziomie 527.269.241 zł. Deficyt w kwocie 77 mln zł zostanie pokryty m.in. kredytem w wysokości 64 mln zł. Jak co roku do budżetu centralnego powiat musi oddać tzw. podatek janosikowy – tym razem wyniesie on 51,5 mln zł – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Na politykę społeczną powiat poznański zamierza przeznaczyć ponad 75 mln zł. W tym dofinansowany zostanie dom dla matek i ojców samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży. – To pierwszy tego typu program w Wielkopolsce, który pomaga wesprzeć samotnych rodziców i daje szansę na samodzielnie życie – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski. Najmniej w przyszłym roku powiat przewiduje wydać na kulturę i zabytki (5,5 mln zł), bezpieczeństwo, ochronę środowiska i funkcjonowanie transportu zbiorowego (po 3 mln zł).

TVP3 Poznań

Opublikowano: 15 grudnia 2022