Więcej miejsc w szkołach średnich (03.03.2023)

portal samorządowy

Szkoły średnie w Poznaniu i w powiecie poznańskim będą gotowe na większą liczbę uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym – zapewniły w piątek władze miasta, powiatu i podpoznańskich gmin. Jak podano w piątek na konferencji prasowej, samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań znalazły sposób na sfinansowanie nauki ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. Gminy powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki wyłożą na ten cel łącznie 5 mln zł, tyle samo pieniędzy da powiat poznański.

Prezydent Poznania, prezes zarządu Metropolii Poznań Jacek Jaśkowiak przypomniał, że nadchodzący rok szkolny będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat. W tym tygodniu Rada Metropolii Poznań przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach.

“Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o 50 proc. więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o 50 proc. większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję staroście, burmistrzom i wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Zobowiązaliśmy się do kolejnych rozmów, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku” – powiedział Jaśkowiak.

Starosta poznański, wiceprezes zarządu Metropolii Poznań Jan Grabkowski podkreślił, że decyzja o współfinansowaniu zwiększonej liczby miejsc w szkołach to “mocny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać, łącząc samorządowe siły”. “Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów bardzo atrakcyjna jest szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu” – powiedział.

W efekcie decyzji Rady Metropolii Poznań możliwe było zgłoszenie w systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/2024 ponad 12,1 tys. miejsc w Poznaniu i blisko 1,9 tys. miejsc w powiecie poznańskim, w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat bądź gmina. “Nie mogliśmy zostawić naszych mieszkańców w trudnej sytuacji. Nie jest prosto stworzyć tyle dodatkowych miejsc, dlatego dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To przykład dobrej współpracy. Nie my stworzyliśmy ten problem, ale my możemy go rozwiązać” – powiedział burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek.

Metropolia Poznań to stowarzyszenie, które tworzą powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, i Tarnowo Podgórne.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 5 marca 2023