Wieś sołtysami stoi (09.03.2023)

logo głos wielkopolski

Sołtyski i sołtysi z powiatu poznańskiego świętowali dzień sołtysa. Władze powiatu przygotowały dla nich liczne atrakcje. W powiecie poznańskim funkcjonuje 263 sołectw i osiedli, którymi zarządza 110 sołtysek i 135 sołtysów oraz 10 pań przewodniczących osiedli i 8 panów przewodniczących osiedli. Zdecydowana większość z nich spotkała się wspólnie, aby świętować dzień sołtysa.  – Jesteście naturalnymi liderami swych miejscowości z olbrzymim kapitałem zaufania od mieszkańców. Najbliżej ludzi, ich spraw, trosk i problemów – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, podkreślając, że największą pasją sołtysów jest chęć pomocy innym. – Bez społeczeństwa obywatelskiego, nie ma demokracji. To wy je tworzycie- podkreślił.

Sołtysi pojawili się bardzo licznie, dlatego konieczne było wynajęcie sali w jednym z poznańskich hoteli. – Spoglądam z zazdrością na to wydarzenie, ponieważ gdyby chcieć zorganizować takie wydarzenie dla wszystkich sołtysów z województwa, to nie mamy jeszcze takiej sali, w której by się wszyscy pomieścili – stwierdził wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. – W miejscowościach widać tę pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Od wielu lat trwają w parlamencie prace nad podniesieniem rangi sołtysa. Nie wiem, czy dojdą one do skutku, ale oby to miało miejsce – dodał.

Powiatowy Dzień Sołtysa odbył się po raz siódmy i był okazją do spotkania i wymiany doświadczeń między przedstawicielami tej funkcji. Oprócz podsumowania pracy sołectw w liczbach, przygotowano także sondę uliczną, w której mieszkańcy jednej z podpoznańskich gmin wypowiadali się na temat ważności funkcji sołtysa. Drugą co do wielkości największą wsią w Polsce są Koziegłowy (11.559 mieszkańców) w gminie Czerwonak, a najmniejszą w powiecie poznańskim – Pawłówko (25 mieszkańców) w gminie Buk. Najdłużej, bo 53 lata, swoja funkcję pełni Erazm Walkowiak, sołtys wsi Drużyna-Nowinki.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 12 marca 2023