Wotum zaufania i absolutorium (15.06.2022)

Logo portalu Wirtualny Nowy Przemysł

Radni powiatu poznańskiego udzielili w trakcie środowej sesji staroście poznańskiemu i zarządowi Powiatu wotum zaufania i absolutorium za 2021 rok. W ubiegłorocznym budżecie najwięcej środków przeznaczono na inwestycje drogowe, oświatę i politykę społeczną. – Ceną demokracji jest podejmowanie odważnych decyzji. A w 2021 roku stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami i wyszliśmy z nich zwycięsko – podkreślił podczas sesji absolutoryjnej starosta poznański Jan Grabkowski.

Dochody samorządu w 2021 roku wyniosły prawie 456,5 mln zł, a wydatki ponad 457,5 mln zł. Od lat niezmienne najwięcej pieniędzy wydawanych jest na inwestycje drogowe, oświatę i politykę społeczną. W ubiegłorocznym budżecie znalazły się też środki na stypendia socjalne dla Białorusinów czy dofinansowanie działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu.

W 2021 roku blisko 120 mln zł powiat wydał na zarządzanie drogami. Dzięki tym środkom m.in. zakończono trwające kilka lat przebudowy dróg: Iwno – Pobiedziska i Gądki – Szczodrzykowo. Powstała też obwodnica Głuchowa. Przebudowane zostały drogi Buk – Szewce i Latalice – granica powiatu. Wiele inwestycji prowadzonych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu to zadania wieloletnie. W zeszłym roku trwały prace projektowe i przygotowania do budowy tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy, budowy drogi Borówiec – Krzesiny, a także budowy mostu na Warcie i nowej drogi Luboń – Czapury. Rozpoczęła się też przebudowa drogi Rokietnica – Napachanie. Na realizację inwestycji i przygotowania do kolejnych powiat poznański wydał w 2021 roku ponad 66 mln zł.

Na lokalny transport zbiorowy przeznaczono prawie 2,9 mln zł. Pieniądze wsparły m.in. przewozy autobusowe w ramach PKS-u. Natomiast Poznańską Kolej Metropolitalną dofinansowano kwotą ponad 1,6 mln zł. Na oświatę w sumie wydano ponad 103 mln zł, przy subwencji oświatowej na poziomie 63 mln zł. Jednym z większych wydatków było też zagospodarowanie terenu wokół ZS w Bolechowie wraz z ogrodzeniem, strefami rekreacyjnymi, zielenią, placem przed szkołą, parkingami oraz oświetleniem i monitoringiem (2,27 mln zł). Z kolei 2 mln zł wyniosła dotacja dla Poznania w ramach szkolnictwa specjalnego.

Starostwo podało, że ponad 62 mln zł stanowiły wydatki na politykę społeczną, która obejmuje m.in. prowadzenie Domu Pomocy Społecznej oraz domu dla rodziców wychowujących samotnie dzieci i kobiet w ciąży w Lisówkach (łącznie ponad 6,5 mln zł). Ponad 3,8 mln zł przeznaczono na Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych kosztowała ponad 2 mln zł. Ponad 18 mln zł wydano na Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. Prawie 22 mln zł powiat poznański przeznaczył w roku ubiegłym na rodziny, w tym pieczę zastępczą (ponad 8,3 mln zł) oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze (prawie 13,3 mln zł), tj. dwa Domy Dziecka w Kórniku-Bninie, Ośrodek Wspomagania Rodziny w Kobylnicy, Dom Rodzinny w Swarzędzu. W 2021 roku przeciw grypie zaszczepiono 1095 seniorów, a przeciw HPV – 678 dzieci.

W 2021 roku kwotą prawie 3,3 mln zł wsparto także działalność służb mundurowych. Jak podkreślił starosta poznański, dofinansowano między innymi remonty komisariatów, zakup specjalistycznego sprzętu, umundurowania. “Zarówno policjanci, jak i strażacy mogli liczyć na wsparcie szkoleń, zakup radiowozów, czy ufundowanie nagród dla najlepszych funkcjonariuszy” – wyjaśnił starosta.

Wydatki na ochronę środowiska wyniosły 2,8 mln zł. W tym m.in. za ponad 512 tys. zł likwidowano wyroby azbestowe, a blisko 2 mln zł przeznaczono na pozbycie się tzw. kopciuchów (udzielono 285 dotacji). Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego powiat poznański przekazał ponad 5,2 mln zł. Wsparcie w wysokości 0,5 mln zł otrzymał Teatr Muzyczny w Poznaniu. Ochrona zabytków i opieka nad nimi kosztowała powiat ponad 3,6 mln zł. 400 tys. zł zyskał zespół klasztorny franciszkanów w Poznaniu, a 250 tys. zł miasto i gmina Kórnik na prace konserwatorskie przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. Natomiast blisko 2,2 mln zł przeznaczone zostało na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach.

wnp.pl

Opublikowano: 17 czerwca 2022